Francúzski poslanci chcú odvolať vládu kvôli dôchodkovej reforme
Francúzski poslanci chcú odvolať vládu kvôli dôchodkovej reforme. Návrh na vyslovenie nedôvery predložil centristický klub Liot a sú pod ním podpísaní aj členovia ľavicových klubov.
Vyslovenie nedôvery je jediný spôsob, ako zvrátiť prijatie zmien dôchodkového systému v dolnej komore po tom, ako vláda vo štvrtok použila článok ústavy, ktorý umožňuje schválenie zákona aj bez hlasovania poslancov.
Za nedôveru musí hlasovať väčšina
Návrh nepodpísal žiaden poslanec z radov pravicových Republikánov, od ktorých hlasov úspech návrhu závisí. Hlasovanie sa čaká na budúci týždeň.
Pod návrhom centristického klubu Liot sú podpísaní aj poslanci z ľavicového bloku NUPES (Nová ľudová, socialistická a ekologická únia). Vyjadriť nedôveru vláde chcú tiež poslanci z krajne pravicového Národného združenia (RN), ktorí podajú vlastný návrh.
Špičky tejto strany vo štvrtok uviedli, že ich poslanci podporia aj podobné uznesenia predložené inými politickými skupinami.
Aby bola vyslovená nedôvera, musí za to hlasovať väčšina všetkých poslancov. Kluby, ktorých členovia sa vyslovili proti dôchodkovej reforme, tak potrebujú podporu pravicových Republikánov, ktorí nie sú v postoji voči zmenám presadzovaným prezidentom Emmanuelom Macronom jednotní.
Uznesenie predložené klubom Liot nepodporil žiadny poslanec za LR. "Dúfam, že mnohí z nich za neho budú hlasovať," uviedol však šéf centristického klubu Bertrand Pancher.
Podľa prepočtu denníka Le Monde opozícia potrebuje, aby pre návrh bola aspoň polovica zo 61 poslancov LR. Predseda tejto pravicovej strany Éric Ciotti vo štvrtok vyhlásil, že jeho poslanci žiadnu žiadosť o odvolanie vlády nepodporia. Neskôr však viacerí členovia pravicového klubu ohlásili, že za vyslovenie nedôvery vláde hlasovať budú.
Zákon vyvolal protesty
Skutočnosť, že vláda, ktorá si nebola istá, že dôchodkový zákon podporí dostatočný počet poslancov, využila článok 49 ústavy o núdzovom prijatí normy, vyvolal hlasnú kritiku z radov opozície aj protesty v uliciach. Proti dôchodkovým zmenám sa od januára organizujú demonštrácie s účasťou stoviek tisíc ľudí. Odbory vyzvali na ďalšie demonštrácie a štrajky cez víkend a vo štvrtok 23. marca.
Revízia dôchodkového systému má okrem iného zvýšiť vek odchodu do dôchodku vo Francúzsku o dva roky na 64 rokov, čo je podľa vlády nevyhnutné, aby systém neskrachoval. Zvýši sa aj počet odpracovaných rokov potrebných na získanie plnej výšky penzie.
Vďaka reforme však budú môcť skôr odísť do dôchodku ľudia, ktorí začali pracovať veľmi mladí alebo vykonávali vysoko náročné povolania, napríklad v hlučnom prostredí či v noci. Po novom sa má tiež započítavať materská či otcovská dovolenka a napríklad zvýšiť minimálny starobný dôchodok na takmer 1 200 eur. (ČTK)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Čína sa v pondelok dôrazne vyslovila proti tomu, aby iné krajiny uzatvárali medzi sebou akékoľvek obchodné dohody na úkor jej záujmov. Čítaj ďalej
Nálety amerických síl na jemenské hlavné mesto Saná v noci na pondelok si vyžiadali najmenej 12 mŕtvych a 30 zranených, uviedlo tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Čítaj ďalej
Americký minister obrany Pete Hegseth vytvoril ďalšiu četovaciu skupinu v aplikácii Signal, v ktorej šíril podrobnosti o marcových útokoch na Jemen, informoval v nedeľu denník The New York Times. Čítaj ďalej
Salvádorský prezident Nayib Bukele v nedeľu navrhol svojmu venezuelskému náprotivkovi Nicolásovi Madurovi dohodu o výmene väzňov. Čítaj ďalej
Izraelská vláda zrušila vopred schválené víza pre 27 francúzskych zákonodarcov a miestnych predstaviteľov dva dni predtým, ako mala v nedeľu začať ich návšteva Izraela a palestínskych území. Čítaj ďalej
Americké štáty Louisiana, Virgínia a Missouri v uplynulých dňoch hlásili prvé prípady osýpok v tomto roku. Čítaj ďalej
Trump dúfa, že Rusko a Ukrajina sa počas najbližších dní dohodnú a následne začnú vo veľkom obchodovať s USA. Čítaj ďalej
Zelenskyj navrhol Rusku zastavenie útokov zacielených na civilnú infraštruktúru, a to najmenej na 30 dní. Čítaj ďalej