Zemný plyn pre európskych odberateľov naďalej zlacňuje
Zemný plyn pre európskych odberateľov naďalej zlacňuje. Cena referenčného európskeho kontraktu na plyn s dodávkou v nasledujúcom mesiaci na burze v Amsterdame klesla na 39,65 eura za megawatthodinu. Pod hranicu 40 eur za MWh sa dostala prvýkrát od júla 2021.
V dôsledku vojny Ruska proti Ukrajine ceny plynu v uplynulom roku dramaticky vzrástli. Dosiahli viac než 300 eur/MWh po dlhom období, keď jedna MWh stála približne 20 eur.
Silná závislosť od ruského plynu viedla v Európe k energetickej kríze. V posledných mesiacoch však cena plynu výrazne klesla. Prispeli k tomu naplnené zásobníky a relatívne mierne počasie.
V súčasnosti možno očakávať, že na vývoj cien budú vplývať aj obavy z problémov v bankovom sektore, keďže finančné krízy zvyčajne zaťažujú ekonomiku, a tým znižujú dopyt po energiách. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Čínska centrálna banka opäť nezmenila menovú politiku a ponechala kľúčové úrokové sadzby na pôvodnej úrovni.
(TASR)Situácia na čerpacích staniciach je pre slovenských vodičov priaznivá, analytici očakávajú ďalší pokles cien palív.
(SITA)Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej
Počet zahraničných turistov v USA klesol v marci medziročne o viac než desatinu. Turizmu hrozia škody v miliardách dolárov.
(TASR)Volkswagen by mohla časť výroby vozidiel značky Audi presunúť do USA. Cieľom je vyhnúť sa americkým clám.
(TASR)Vývoz švajčiarskych hodiniek na kľúčový americký trh vzrástol v marci o takmer 14 percent.
(TASR)Ceny nehnuteľností rástli na začiatku roka pomalšie. Výraznejšie stúpli v Prešove, Trnave a druhom bratislavskom obvode.
(TASR)Nealkoholické pivá sú v Nemecku čoraz úspešnejšie, spotreba klasického piva v krajine dlhšiu dobu klesá.
(TASR)