Leopoldovo múzeum zavesilo obrazy nakrivo, upozorňuje na klimatickú zmenu
Viedenské Leopoldovo múzeum zavesilo nakrivo 15 obrazov krajinomalieb, aby upozornilo na dôsledky klimatickej zmeny na životné prostredie. Obrazy sú naklonené o toľko stupňov, o koľko by mohla stúpnuť teplota v oblastiach na maľbách.
Svet sa zmení na nepohodlné miesto
Medzi obrazmi, ktoré budú visieť v mierne naklonenej polohe, sú diela svetoznámych maliarov Egona Schieleho, Gustava Klimta či Gustavea Courbeta. Návštevníci si ich budú môcť pozrieť v rámci výstavy "Viedeň 1900. Začiatok moderny" do 26. júna.
Akcia s názvom "A Few Degrees More (Will Turn the World into an Uncomfortable Place)" - (Niekoľko stupňov viac zmení svet na nepohodlné miesto) - vznikla v spolupráci so skupinou Climate Change Centre Austria (CCCA), ktorá sa zaoberá výskumom klímy.
Obrazy sú naklonené o toľko stupňov, o koľko by mohla stúpnuť teplota v oblastiach, ktoré sú na nich znázornené v prípade, že nebudú prijaté rozsiahle protiopatrenia súvisiace so zmenami klímy. Na obrazoch sú zachytené napríklad oblasť v okolí rakúskeho jazera Attersee, úpätie Álp či pobrežie Normandie.
Zámerom je ukázať, že podoby krajiny zachytenej na týchto obrazoch spred vyše sto rokov by mohli čoskoro zaniknúť. Múzeum chce ukázať, že nárast globálneho otepľovania na úroveň viac ako 1,5 stupňa Celzia môže mať devastačné následky na pobrežia, pohoria, jazerá a tiež mestá. Pri obrazoch majú byť umiestnené aj vysvetľujúce texty, ktoré budú tiež vyzývať na prijatie nevyhnutných opatrení na zastavenie globálneho otepľovania.
V múzeu úradovali aj aktivisti
Riaditeľ Leopoldovho múzea Hans-Peter Wipplinger vo vyhlásení uviedol, že múzeá "zachovávajú a odovzdávajú kultúrne dedičstvo ďalším generáciám" a "majú potenciál pozitívne ovplyvňovať naše budúce konanie tým, že ľudí upozorňujú na spoločenské javy". Dodal, že viedenské múzeum tak prejavuje solidaritu s "úsilím klimatického hnutia".
Aktivisti zo skupiny Posledná generácia vlani v novembri poliali v Leopoldovom múzeu tmavou tekutinou ochranné sklo na diele Gustava Klimta z roku 1915 s názvom "Smrť a život". Samotný obraz však nepoškodili. Riaditeľ múzea vtedy povedal, že obavy aktivistov sú síce oprávnené, avšak útoky na umelecké diela sú podľa neho nesprávnym spôsobom, ako dosiahnuť ich ciele.
Wipplinger priblížil, že Leopoldovo múzeum chce konštruktívne prispieť k diskusii o ochrane klímy a inšpirovať k podobným krokom aj ďalšie galérie či múzeá.
(TASR)Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Pri Prahe horí skládka plastov, zasahujú desiatky hasičov. Vyhlásili najvyšší stupeň poplachu.
(TASR)Hlavné americké akciové indexy prudko klesli po tom, čo Trump zosilnel útoky proti šéfovi americkej centrálnej banky.
(Index)Trump sa spolu s manželkou Melaniou zúčastní na pohrebe pápeža Františka v Ríme. Čítaj ďalej
Zelenskyj vyhlásil, že od Ruska potrebuje jasnú odpoveď na to, či prijme prímerie pre údery na civilné ciele. Čítaj ďalej
František bude po viac ako storočí prvým pápežom, ktorý nebude pochovaný v Bazilike svätého Petra. Čítaj ďalej
Vo Vatikáne sa po západe slnka začala modlitba ruženca na Námestí svätého Petra ako prvá verejná spomienka na pápeža. Čítaj ďalej
Pápež František zomrel na mozgovú príhodu a následné zlyhanie srdca, oznámil Vatikán. Čítaj ďalej
Trump v najbližších troch dňoch plánuje komentovať vojnu na Ukrajine a svoju sprostredkovateľskú snahu o jej ukončenie. Čítaj ďalej