Pokusy o zákaz kníh v USA dosiahli vlani rekordnú úroveň
Požiadavky na odstránenie kníh z regálov v USA dosiahli vlani rekordné maximum. Väčšina titulov, ktoré boli "terčom cenzúry", sa venovala záležitostiam menšín a LGBTI+ komunity.
Vyplýva to z údajov neziskovej organizácie American Library Association.
V minulom roku bolo v USA podaných celkovo 1269 individuálnych "výziev", teda požiadaviek na obmedzenie alebo odstránenie jednej alebo viacerých kníh. Predchádzajúci "rekord" bol z roku 2021, keď ich bolo podaných 729.
Autormi prevažnej väčšiny kníh boli členovia komunity LGBTI+ a menšín alebo boli napísané o nich. Podľa organizácie bolo v minulom roku "terčom cenzúry" viac ako 2500 kníh, v roku 2021 to bolo približne 1900 kníh. Prevažnú väčšinu (86 percent) tvorili knihy pre deti a viac ako polovicu (58 percent) tvorili knihy určené na výučbu alebo boli v školách dostupné.

"Cieľom je potlačiť hlasy tých, ktorí sú v krajine tradične vylúčení z debát, ako sú príslušníci komunity LGBTI+ alebo ľudia inej farby pleti," uviedla riaditeľka kancelárie organizácie pre intelektuálnu slobodu Deborah Caldwellová-Stoneová.
Každý takýto pokus o zákaz prístupu ku knihe nazvala "priamym útokom na ústavou chránené právo každého človeka slobodne si vybrať, ktoré knihy si prečíta a aké myšlienky preskúma".
Americkí konzervatívni lídri sa začali znovu zameriavať na vzdelávanie. Z učebných osnov sa snažia sa odstrániť obsah, ktorý podľa nich presadzuje takzvanú progresívnu agendu, najmä v oblasti rasovej a rodovej identity.
Hlavným terčom týchto snáh je najmä román Milovaná od afroamerickej spisovateľky Toni Morrisonovej. Dielo ocenené v roku 1988 Pulitzerovou cenou popisuje deštruktívne a traumatické dedičstvo otroctva. Rozpráva príbeh slobodnej černošky, ktorá je uväznená spomienkami na život bývalej otrokyne. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Kráľ Karol III., ale aj Trump, Zelenskyj, Putin či Orbán. Pápeža Františka si uctili lídri krajín z celého sveta.
(SME)Argentínčania sa skoro ráno miestneho času začali schádzať v katedrále v Buenos Aires, aby si uctili pápeža Františka. Čítaj ďalej
Snehové zrážky v pohorí Hindúkuš - Himaláje v Ázii dosiahli 23-ročné minimum, čo ohrozuje dve miliardy ľudí.
(SITA)Stovky poľských hasičov bojujú s požiarom, ktorý zachvátil približne 450 hektárov v Biebrzanskom národnom parku.
(TASR)Zádušné omše za zosnulého pápeža Františka sa budú slúžiť v metropolách po celom svete. Čítaj ďalej
Podľa najkonzervatívnejších katolíkov pápež František posúval cirkev až príliš. Liberáli hovorili, že sa snaží málo. (SME) Čítaj ďalej
Čínski vedci oznámili úspešný test nejadrovej vodíkovej bomby.
(SITA)Bude z Ázie či z Afriky, alebo cirkev povedie Talian? Zhrnuli sme, kto sú najväčší favoriti na nového pápeža.
(SME)