Poľsko aj Nemecko kritizovali ruský plán rozmiestniť v Bielorusku jadrové zbrane
Poľsko aj Nemecko kritizovali ruský plán rozmiestniť v Bielorusku jadrové zbrane. "Odsudzujeme toto zosilnenie hrozby pre mier v Európe aj v celom svete," vyhlásil hovorca poľského ministerstva zahraničných vecí Jasina.
Nemenovaný predstaviteľ nemeckého rezortu diplomacie označil sobotné oznámenie Ruska za "ďalší pokus o jadrové zastrašovanie" a dodal, že Nemecko sa ním nenechá "vyviesť zo svojho kurzu".
"Prirovnanie (ruského) prezidenta Putina k šíreniu jadrových zbraní v rámci NATO je zavádzajúce a neospravedlňuje krok, ktorý Rusko oznámilo," povedal agentúre AFP.
Bielorusko by sa rozmiestnením ruských jadrových zbraní podľa jeho slov zároveň dostalo "do rozporu" s vlastnými vyhláseniami o tom, že je zónou bez jadrových zbraní. Ruský prezident Putin včera oznámil, že Rusko uzavrelo so susedným Bieloruskom dohodu, ktorá umožňuje Moskve rozmiestniť taktické jadrové zbrane na bieloruskom území.
NATO označilo v nedeľu rétoriku Moskvy týkajúcu sa jadrových zbraní za "nebezpečnú a nezodpovednú". Informovalo tiež, že "situáciu pozorne sleduje". (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Ruské vojská prísne dodržiavajú krátkodobé prímerie, ktoré vyhlásil Putin, tvrdí ministerstvo obrany v Moskve. Čítaj ďalej
Zelenskyj vyzval počas Veľkonočnej nedele Ukrajincov, aby nestrácali vieru. „Skôr či neskôr zlo ustúpi,“ uviedol. Čítaj ďalej
Ruská armáda opakovane porušila Putinovo veľkonočné prímerie, uviedol ukrajinský prezident Zelenskyj. Čítaj ďalej
Ruský súd poslal do väzenia na takmer tri roky 19-ročnú aktivistku Dariu Kozyrevovú. Čítaj ďalej
Európskej únii nestačí ruské vyhlásenie o prímerí, chce najprv vidieť jasné činy a zastavenie agresie. Čítaj ďalej
Ukrajina bude dodržiavať veľkonočné prímerie, ktoré oznámil Putin, uviedol prezident Zelenskyj. Čítaj ďalej
V Nemecku sa konali veľkonočné mierové pochody. Ich účastníci žiadali zničenie jadrových zbraní a ukončenie vojen. Čítaj ďalej
Český minister zahraničia Lipavský vyzval ľudí, aby sa „nenechali oklamať propagandou“ ruského prezidenta Putina. Čítaj ďalej