Vo Francúzsku nasadia kvôli protestom rekordný počet policajtov, do ulíc by malo vyjsť takmer milión ľudí
Vo Francúzsku prebiehajú protesty proti dôchodkovej reforme už desiaty deň. Do ulíc miest je nasadený rekordný počet policajtov.
Minister vnútra Gérald Darmanin uviedol, že v utorok bude v uliciach nasadených 13-tisíc príslušníkov bezpečnostných zložiek, z toho 5 500 v Paríži. Tento rekordný počet minister odôvodnil "veľkým rizikom pre verejný poriadok".
Dodal, že podľa predpokladov by sa k protestom v Paríži, ale aj inde, mohlo pripojiť viac ako tisíc radikálnych výtržníkov, niektorí aj zo zahraničia.
Najväčšia Macronova kríza

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa v pondelok stretol s premiérkou Élisabeth Bornovou, ďalšími ministrami kabinetu a vysokopostavenými zákonodarcami na krízových rokovaniach v Elyzejskom paláci, uviedla prezidentská kancelária.
Jeden z účastníkov stretnutia pred médiami citoval Macronovo vyjadrenie: "Musíme naďalej podávať ruku odborom."
V rámci pokusu o zmier s poslancami si Bornová naplánovala na tri týždne rozhovory s poslancami parlamentu, politickými stranami, miestnymi orgánmi a odbormi.
Očakáva sa, že Bornová im predstaví nové opatrenia, ktoré majú zmierniť vplyv zákona o dôchodkovej reforme na ľudí vykonávajúcich fyzicky náročné práce, upraviť podmienky pre starších zamestnancov i možnosti na rekvalifikáciu.
Prvé reakcie na Bornovej ponuku sú skôr odmietavé. Prezident odborového zväzu CGT Philippe Martinez zopakoval, že cieľom odborárov je stiahnutie zákona o dôchodkoch.
Hovorca vlády Olivier Véran však upozornil, že o zákone o dôchodkovej reforme sa už nediskutuje. "Je to už minulosť," povedal.
AFP konštatuje, že protestné hnutie proti dôchodkovej reforme sa zmenilo na najväčšiu domácu krízu Macronovho druhého prezidentského mandátu.
Nefunguje metro ani spaľovňa odpadov
Policajný zdroj podľa AFP uviedol, že v utorok je v celej krajine ohlásených okolo 200 zhromaždení s účasťou až 900-tisíc ľudí, z toho asi 100-tisíc v Paríži. Očakáva sa, že na protestoch budú najmä mladí ľudia.

Súčasťou desiateho dňa mobilizácie proti reforme sú aj obmedzenia vo vlakovej doprave: podľa spoločnosti SNCF premávajú v priemere tri z piatich vysokorýchlostných vlakov triedy TGV a jeden z dvoch regionálnych vlakov triedy TER. V obmedzenom režime premáva aj parížske metro.
V základnom školstve bude podľa hlavného odborového zväzu FSU štrajkovať 30 percent učiteľov.
Vo francúzskej metropole pokračuje štrajk smetiarov, ku ktorým sa pridali aj pracovníci spaľovne odpadov v Ivry na okraji Paríža. V dôsledku štrajkov zamestnancov rafinérií má približne 15 percent čerpacích staníc vo Francúzsku nedostatok benzínu.
Parížsky Louvre, ktorý je najnavštevovanejším múzeom na svete, zostal v pondelok zatvorený po tom, ako robotníci zablokovali vstup do tejto vyhľadávanej pamätihodnosti. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Na námestí svätého Petra vo Vatikáne sa zhromažďujú veriaci, ktorí si chcú uctiť pápeža Františka. (Reuters) Čítaj ďalej
Pápež František inšpiroval ľudí pokorou a láskou k chudobným ľuďom, uviedla šéfka eurokomisie von der Leyenová. Čítaj ďalej
Európski politici kondolujú k úmrtiu pápeža Františka. Francúzsky prezident ho označil za človeka skromnosti. Čítaj ďalej
Pápež František bol hlasom súcitu, spravodlivosti a nádeje, uviedol český minister zahraničia Ján Lipavský. Čítaj ďalej
Vo veku 88 rokov zomrel pápež František. Oznámil to kardinál Kevin Ferrell. Čítaj ďalej
Súd v Moskve uložil Googlu pokutu za zverejnenie údajov o padlých ruských vojakoch. Zaplatiť má zhruba 40-tisíc eur.
(TASR)Ukrajinské letectvo hlási, že v noci zostrelilo 42 útočných dronov na severe, východe, juhu aj v centrálnej časti krajiny. Čítaj ďalej
Americký viceprezident J. D. Vance pricestoval do Indie, stretne sa s premiérom a navštívi pamätihodnosti.
(TASR)