Európska únia predĺžila dobrovoľné obmedzenie spotreby plynu o 15 percent
Štáty Európskej únie predĺžia dobrovoľné obmedzenia spotreby plynu o 15 percent o rok, do marca 2024. To pomôže bloku pripraviť sa na budúcu zimu pri nedostatku dodávok ruského plynu.
Niektorí predstavitelia Únie očakávali, že ministri budú riešiť spor o tom, či by sa jadrová energia mala započítať do cieľov v oblasti obnoviteľnej energie. Táto otázka rozdeľuje členské štáty a môže priniesť meškanie hlavnej politiky EÚ v oblasti obnoviteľných zdrojov energie.
Zníženie spotreby zemného plynu bolo jedným z niekoľkých opatrení, ktoré bloku pomohli prekonať energetickú krízu po vypuknutí vojny na Ukrajine. Spotreba plynu v EÚ klesla medzi augustom 2022 a januárom 2023 o 19,3 percent, ukazujú údaje Rady EÚ.

A Únia hľadá tiež spôsob, ktorý by umožnil členským štátom zakázať dodávky ruského skvapalneného zemného plynu bez zavedenia nových energetických sankcií.
Ministri energetiky sú pripravení schváliť návrh, ktorý vládam umožní dočasne zabrániť ruským vývozcom vopred si rezervovať infraštruktúru potrebnú na prepravu LNG, uvádza sa v dokumente, ktorý videla agentúra Bloomberg News.
"Nemôžeme, a ani sa nevrátime k status quo s Ruskom ako naším hlavným dodávateľom plynu," povedala Kadri Simsonová, eurokomisárka pre energetiku.
Navrhované nariadenie bude musieť schváliť aj Európsky parlament, ktorý ponúkol svoje vlastné riešenia na obmedzenie dovozu ruského plynu. Zablokovanie dovozu LNG presadzujú najmä Fínsko, Estónsko, Lotyšsko, Litva a Poľsko. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Plyn z Ruska
Premiér Fico v Záhrebe vyzval chorvátskeho premiéra, aby podporil obnovu tranzitu ruského plynu.
(TASR)Gazprom od utorka výrazne zvýši dodávky plynu na Slovensko cez plynovod Turkstream.
(ČTK)Plynovú meraciu stanicu v Sudži poškodil výbuch. Rusi vinia Ukrajinu, Kyjev hovorí o provokácii.
(SME)Nie je dobré, že Európa nakupuje zemný plyn z Ruska, čím financuje vojnu, povedal Michal Šimečka v JOJ 24. Čítaj ďalej
Lídri krajín EÚ sa dnes chystajú vyzvať na vyriešenie problému s tranzitom ruského plynu cez Ukrajinu, na čo tlačí Fico. Čítaj ďalej
Pozícia Európskej komisie vo vzťahu k Nord Stream 2 sa nezmenila a stále platí, že projekt nezodpovedá záujmom Únie.
(TASR)Dodávky plynu z Ruska do Európy prostredníctvom plynovodu TurkStream dosiahli minulý mesiac rekordnú úroveň.
(TASR)Ruský plyn už na Slovensko opäť prúdi, nebude ho však dosť. Úzkych miest je na trase s TurkStreamom viacero.
(Index)