Skupina expertov zo slovenských a českých inštitúcií začala s revíziou evakuovaných geologických zbierok z Berggerichtu, ktorý bol poškodený nedávnym veľkým požiarom, informuje Slovenské banské múzeum.
"Ako prvé prichádzajú na rad minerály, ktoré sa evakuovali priamo z vitrín vo výstavných sálach vyhorenej budovy. Experti zabezpečujú ich identifikáciu, zaradenie, etiketizáciu a v prípade poškodených minerálov ošetrenie a stabilizáciu vzoriek ochrannou tekutinou," uvádza múzeum.
V bratislavskej Starej tržnici sa dnes uskutoční benefičný koncert na podporu Banskej Štiavnice a siedmich objektov v historickom centre, ktoré takmer pred mesiacom zničil požiar. Počas podujatia bude prebiehať aj verejná zbierka. Čítaj ďalej
Podujatie organizuje hlavné mesto v spolupráci s Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom a bratislavskými základnými umeleckými školami.
"Podujatím chceme vyjadriť spolupatričnosť s mestom Banská Štiavnica a s postihnutými organizáciami, inštitúciami či fyzickými osobami, ktorých tragický požiar nečakane pripravil o majetok, podnikanie a nenávratne zničil vzácne kultúrne a historické dedičstvo," uviedol primátor Bratislavy Matúš Vallo.
Program v Starej tržnici odštartuje o 17:30. Vystúpi viac ako desiatka známych slovenských umelcov, umelkýň a kapiel vystupujúcich bez nároku na honorár, ako napríklad Korben Dallas, Hex, Billy Barman, Le Payaco, Puding Pani Elvisovej, speváčka Adriana Kučerová & Róbert Pechanec, Tamara Kramar & Curly Simon, či raperi Vec & Škrupo a Tóno S.
Členovia Rady hlavného mesta Prahy schválili štyri milióny českých korún (približne 170-tisíc eur) ako finančný dar Banskej Štiavnici. Darovaciu zmluvu ešte musí schváliť mestské zastupiteľstvo. Čítaj ďalej
Uviedol to hovorca pražského magistrátu Vít Hofman.
Dar je rozdelený do dvoch častí. Na likvidáciu následkov požiaru sú určené dva milióny korún a ďalšie dva milióny pôjdu na záchranu pamiatok, ktoré sú zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO.
"Čiastka nie je úplne symbolická. Je naopak adekvátna tomu, ako sme pred dvomi rokmi podporili obce na južnej Morave, ktoré poničilo tornádo. Teraz sme tú čiastku zdvojnásobili, pretože si uvedomujeme, že ide o kultúrne pamiatky nevyčísliteľnej hodnoty," uviedol námestník pražského primátora v oblasti kultúry Jiří Pospíšil. (TASR)
Vláda odsúhlasila na obnovu pamiatok v Banskej Štiavnici sumu do 11 miliónov eur. Štyri milióny eur pôjdu na sanáciuobjektov postihnutých marcovým požiarom v historickom centre mesta. Čítaj ďalej
Ďalších sedem miliónov eur bude na obdobie 2023 - 2025 alokovaných pre ministerstvá na obnovu zdevastovaných budov a archívov, ktoré majú vo svojej správe. (TASR)
Vláda začala rokovať v Banskej Štiavnici. Ide o výjazdové rokovanie vlády, pričom hlavnou témou je pomoc mestu po ničivom požiari. Pred začatím rokovania sa premiér Heger stretol s primátorkou Banskej Štiavnice Nadeždou Babiakovou. Čítaj ďalej
Spolu si prezreli aktuálny stav budov zasiahnutých požiarom.
Vládny kabinet bude rokovať o poskytnutí finančných prostriedkov mestu na riešenie následkov požiaru v historickom centre Banskej Štiavnice. Po skončení zasadnutia sa očakáva tlačová konferencia.
"Pomáhať som nemohol, len spolucítiť a modliť sa,"hovorí bývalý riaditeľ banského múzea v Banskej Štiavnici o ničivom požiari. Jozef Labuda hovorí aj o tom, ako by sa mohli chrániť vzácne historické predmety. (My Regióny)
Požiar v Banskej Štiavnice zničil v objekte základnej umeleckej školy pôvodný barokový krov z konca 18. storočia s obnovenou šindľovou strešnou krytinou. Veľmi poškodená je aj vzácna konštrukcia trámových stropov v Pischlovom dome. Čítaj ďalej
Na webe Pamiatkového úradu SR o tom informujú pamiatkari, ktorí v budovách zasiahnutých požiarom zisťujú škody.
Obhliadkou základnej umeleckej školy pamiatkari zistili, že poškodenie nižších podlaží nie je také závažné ako pri ostatných objektoch. Uvádzajú, že pomohla drevená šindľová krytina, ktorá rýchlo zhorela. Objekt tak nebol dlho vystavený haseniu a nepremočili sa konštrukcie.
Problém s vodou však podľa nich nastal pri ostatných objektoch. "Dlhé hasenie spôsobilo, že pod plechovými krytinami sa nedarilo oheň efektívne eliminovať," zhrnuli na webe Pamiatkového úradu SR s tým, že vodorovné konštrukcie stropov a klenieb tak nasali vodu a prehybujú sa.
Podotýkajú, že otázny bol stav a miera zachovania renesančných maľovaných stropov a malieb v Pischlovom dome.
"Vzácnu konštrukciu trámových stropov požiar veľmi poškodil," spomenuli a doplnili, že z maľovaných trámov sa zachovali len fragmenty.
"Jediným, relatívne dobre zachovaným prvkom stropu je mešternica, čo je priečny masívny trám, ktorý podopiera trámy stropu," konštatujú s tým, že aj tá má však poškodenú maľovanú výzdobu.
Krajský pamiatkový úrad Banská Bystrica nariadil realizovať opatrenia na zabezpečenie objektov tak, aby sa ďalej nepoškodzovali. Dôležitým krokom pred zabezpečením objektu základnej umeleckej školy bolo zmeranie pozostatkov zaniknutej historickej konštrukcie krovu. Podľa pamiatkarov ich využijú pri obnove.
Požiar v historickom centre Banskej Štiavnice vypukol v sobotu 18. marca dopoludnia v jednej z historických budov, postupne sa rozšíril a poškodil sedem objektov. Polícia v súvislosti s požiarom začala trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia. (TASR)
Banské múzeum zničil požiar a nemá poistku, podľa ministerstva životného prostredia má právnu subjektivitu. Sídli v budove Berggerichtu a je príspevkovou organizáciou ministerstva. Čítaj ďalej
Naopak, všetky budovy, ktoré sú v správe Ministerstva kultúry a ním zriaďovaných organizácií, sú poistené. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Viciaňová.
Požiar v Banskej Štiavnici zničil v historickom centre sedem budov vrátane Slovenského banského múzea. Ministerstvo potvrdilo, že múzeum je majetkom Slovenska. "Za správu zvereného majetku zodpovedá v zmysle zákona o správe majetku štátu jeho správca, teda Slovenské banské múzeum," uviedlo tlačové oddelenie rezortu.
Majitelia budov však môžu mať pri živelných pohromách problém, aj keď sú nehnuteľnosti poistené. Generálny riaditeľ poradenskej spoločnosti Sophistic Pro finance Valko, upozornil, že na Slovensku je väčšina nehnuteľností podpoistených vrátane kultúrnych pamiatok. "V týchto prípadoch poistné sumy nie sú rovnaké ako hodnota majetku, a preto poisťovňa pri totálnej škode vyplatí maximálnu poistnú sumu uvedenú v zmluve. A až vtedy nastáva problém," tvrdí Valko.
"Podpoistenie budov je pritom jeden z najčastejších problémov pri poistných zmluvách, s ktorými sa ako odborníci stretávame," uviedol Valko.
Naopak Šuster, člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, sa vo svojom blogu vyjadril, že "štát by mal byť sám sebe poisťovňou". (TASR)