Pridať do vysokoškolského systému nejakú sumu nič nerieši, reagoval Fiala
Pridať do vysokoškolského systému nejakú sumu nič nerieši, reagoval český premiér Fiala na akademikov. Je podľa neho nutné v otázke platov učiteľov hľadať riešenie, ktoré bude dlhodobé a efektívne.
Fiala zdôraznil, že vysoké školy v Česku majú v oblasti tvorby mzdových podmienok autonómiu. "Sú to jednotlivé vysoké školy, ktorých akademické senáty určujú pravidlá mzdovej politiky a rozdeľovania prostriedkov, ktoré im idú zo strany štátu," vysvetlil predseda vlády.
Ak má vláda pomôcť so mzdami na niektorých fakultách, musí to podľa Fialu robiť v úzkej spolupráci s vedením vysokých škôl a musí hľadať riešenie, ktoré bude dlhodobé. Jednoduché pridanie prostriedkov do rozpočtu tým riešením podľa jeho slov nie je.
Premiér chce s akademikmi viesť naďalej debatu. Minister školstva Balaš sa podľa Fialu dohodol s reprezentantmi vysokých škôl na ďalších krokoch. "Musíme zaistiť to, aby kvalita vzdelávania v ČR aj na úrovni vysokých škôl bola čo najlepšia," dodal premiér.
Vyučujúci a študenti v Česku včera na Deň učiteľov protestovali proti nízkym platom v humanitných a spoločenskovedných odboroch. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
V Paríži sa začne súdne pojednávanie v kauze lúpeže šperkov za milióny z parížskej rezidencie Kim Kardashianovej.
(TASR)Kampaň pred kanadskými voľbami ovplyvnila Trumpova obchodná politika. Pomohla liberálom.
(TASR)Jedna osoba zomrela a niekoľko ďalších utrpelo zranenia pri nehode lode a trajektu v meste Clearwater na pobreží Floridy.
(TASR)Ruský prezident Putin sa poďakoval severokórejským vojakom za podporu v boji proti Ukrajine v Kurskej oblasti. Čítaj ďalej
Francúzska polícia vykonáva operáciu v súvislosti s nedávnymi útokmi na väznice. Zadržaných bolo najmenej 20 osôb.
(TASR)Podozrivý z dobodania moslimského veriaceho vo Francúzska sa vzdal polícii v Taliansku.
(TASR)Vedci našli súvislosť medzi konzumáciou spracovaných potravín a predčasnou smrťou.
(TASR)Dva lodné vraky z 18. storočia pri pobreží Kostariky, ktoré sa považovali za pirátske lode, boli dánske otrokárske lode.
(TASR)