Kritické sektory je nutné brániť pred zneužitím Čínou, vyhlásila šéfka Európskej komisie
EÚ musí byť pripravená ochrániť svoj obchod a investície, ktoré by mohla Čína využiť na svoje bezpečnostné a vojenské účely, povedala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
Dodala, že je dôležité zabrániť tomu, aby sa „citlivé technológie“, ktoré by sa mohli použiť pri bezpečnostných zásahoch alebo na obmedzenie ľudských práv, dostali do rúk Pekingu.
Lepšia obrana pre kritické sektory
Meniaca sa politika Číny si podľa Von der Leyenovej „môže vyžadovať, aby sme vyvinuli nové obranné nástroje pre niektoré kritické sektory.“
„Tam, kde nemožno vylúčiť účely dvojakého použitia alebo tam, kde môžu byť zapojené ľudské práva, bude potrebné jasne určiť, či sú investície alebo vývoz v našich vlastných bezpečnostných záujmoch,“ skonštatovala na podujatí think tankov European Policy Centre a Mercator Institute for China Studies.
Proti zneužitiu kapitálu a znalostí
EÚ by mala zamerať svoju obranu na „citlivé oblasti špičkových technológií“, ako je mikroelektronika, kvantová výpočtová technika, robotika, umelá inteligencia a biotechnologický sektor.
„Musíme zabezpečiť, aby sa kapitál, odbornosť a znalosti našich spoločností nepoužívali na posilnenie vojenských a spravodajských schopností tých, ktorí sú tiež systémovými rivalmi,“ prízvukovala tiež šéfka eurokomisie.
Podľa nej je potrebné sa pozrieť, „kde sú medzery v našom súbore nástrojov, ktoré umožňujú únik nových a citlivých technológií prostredníctvom investícií v iných krajinách“.
Dôraz by sa mal klásť na technológie, ktoré „môžu viesť k rozvoju vojenských spôsobilostí, ktoré predstavujú riziko pre národnú bezpečnosť“, dodala.
Von der Leyenová sa tak vyjadrila pred svojou plánovanou cestou do Číny, ktorú by mala absolvovať na budúci týždeň.
EÚ chce udržať vzťahy s Čínou
Na budúci týždeň pricestujú do Číny aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý sa zúčastní na niektorých podujatiach ako aj Von der Leyenová, i španielsky premiér Pedro Sánchez, ktorého pozval čínsky prezident Si Ťin-pching.
EÚ v súčasnosti prehodnocuje svoje často nepokojné vzťahy s Čínou, najmä vo svetle podpory Pekingu ruskej vojne proti Ukrajine. Von der Leyenová však povedala, že je dôležité neprerušiť politické, ekonomické alebo vedecké väzby s takýmto „dôležitým obchodným partnerom“. (SITA)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Študenti v Srbsku po dvoch týždňoch ukončili blokádu sídla telerozhlasu, parlament splnil jednu z ich požiadaviek. Čítaj ďalej
Španielsko pre výpadok prúdu vyhlásilo núdzový stav. Dodávky elektriny sa už čiastočne podarilo obnoviť.
(TASR)Ukrajinský prezident Zelenskyj označil Putinovo prímerie za ďalší pokus o manipuláciu. Čítaj ďalej
Západní spojenci sa chystajú do desiatich dní zvýšiť tlak na Rusko, povedal francúzsky prezident Macron. Čítaj ďalej
V súvislosti s masívnym výpadkom prúdu vyhlásili v Španielsku núdzový stav.
(TASR)Americký minister Rubio v telefonáte s ruským náprotivkom uviedol, že je potrebné ukončiť vojnu na Ukrajine. Čítaj ďalej
Iránom podporovaní jemenskí povstalci húsíovia uviedli, že sa počet obetí amerického útoku sa zvýšil na 68.
(TASR)Šéf izraelskej tajnej služby Šin Bet Ronen Bar oznámil, že k 15. júnu odstúpi z funkcie.
(TASR)