Erdogan podpísal rozhodnutie tureckého parlamentu schváliť vstup Fínska do NATO
Turecký prezident Erdogan podpísal rozhodnutie tureckého parlamentu ratifikovať členstvo Fínska v NATO, konečné rozhodnutie prezidenta bolo uverejnené v tureckom úradnom vestníku.
Prezidentovým podpisom sa končí vlečúca sa ratifikácia členstva Fínska v aliancii NATO, na ktorú sa čakalo od minulého leta.
Podľa tureckých zákonov mal Erdogan na podpis ratifikácie až 15 dní - takmer tak dlho čakal v roku 2020 s podpisom ratifikácie prijatia do NATO v prípade Severného Macedónska.
Turecký parlament hlasoval za ratifikáciu protokolu o vstupe Fínska do NATO vo štvrtok neskoro večer. Turecko bolo poslednou z 30 krajín aliancie, maďarský parlament tak urobil minulý týždeň.
Turecko však ešte musí ratifikačné dokumenty doručiť do Washingtonu, kde je uložený originál zmluvy o NATO z roku 1947. Keď budú tieto dokumenty v úschove ministerstva zahraničných vecí USA, Fínsko sa stane členským štátom NATO.
Fínsky spravodajský server Yle v sobotu napísal, že záverečné formality zahŕňajú aj pozvanie od generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga, na ktorého základe zástupca Fínska - s najväčšou pravdepodobnosťou minister zahraničných vecí Pekka Haavisto - odcestuje do Washingtonu, aby podpísal príslušné dokumenty.
Haavisto v piatok pre fínsky bulvárny denník Ilta-Sanomat povedal, že ukončenie celej procedúry očakáva v priebehu niekoľkých dní a že Fínsko by sa oficiálne malo stať členom aliancie na budúci týždeň.
Uviedol, že Maďarsko malo podľa jeho informácií doručiť ratifikačný dokument do Washingtonu v piatok ráno miestneho času.
V sobotu, počas vrcholiacej kampane pred nedeľnými parlamentnými voľbami vo Fínsku, Haavisto pre Yle povedal, že pozvanie od Stoltenberga očakáva v pondelok alebo v utorok.
Fínsky minister obrany Antti Kaikkonen v sobotu v statuse na Twitteri napísal, že ak všetko pôjde dobre, "Fínsko oslávi Veľkú noc ako nový člen NATO".
Turecko zatiaľ neuviedlo, kedy plánuje ratifikovať žiadosť Švédska o členstvo v NATO, ktorá bola podaná v rovnakom čase ako žiadosť Fínska - v máji minulého roka.
Rozhodnutie o žiadosti Švédska zrejme nepadne pred voľbami v Turecku, ktoré sa uskutočnia v polovici mája, dodal server Yle. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Taiwanskí prokurátori obvinili kapitána čínskej lode z úmyselného poškodenia podmorských káblov.
(TASR)Americký minister zdravotníctva Robert F. Kennedy chce odhaliť príčinu autizmu, plánuje rozsiahly výskum.
(TASR)Británia zvažuje, že na Ukrajinu na päť rokov vyšle vojakov, píše The Telegraph s odvolaním sa na nemenované zdroje. Čítaj ďalej
Svetová zdravotnícka organizácia vyzýva na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách.
(TASR)Európska únia schválila zákaz škodlivých chemikálií v hračkách, predovšetkým tými, ktoré narúšajú rastové hormóny.
(SITA)Čínsky prezident sa stretol so španielskym premiérom, rokovať budú o užších obchodných vzťahoch.
(TASR)Pri páde vrtuľníka do rieky Hudson v New Yorku zomrel riaditeľ Siemensu pre Španielsko s rodinou aj pilot stroja.
(TASR)Americkí vojaci budú môcť byť rozmiestnení v celom rade objektov pozdĺž Panamského prieplavu na základe dohody.
(TASR)