Saudská Arábia a ďalší členovia OPEC+ oznámili dobrovoľné zníženie ťažby
Saudská Arábia a ďalší členovia skupiny OPEC+ oznámili dobrovoľné zníženie ťažby. Podľa saudskoarabského ministerstva energetiky je zníženie ťažby preventívnym opatrením, ktorého cieľom je podporiť stabilitu trhu s ropou.
Saudská Arábia od mája do konca tohto roka zníži ťažbu o 500-tisíc barelov denne.
Ruský vicepremiér Alexander Novak už skôr uviedol, že Moskva predĺži dobrovoľné zníženie o 500-tisíc barelov denne do konca roka 2023.
V rovnakom období dobrovoľne znížia ťažbu tiež Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Irak, Omán a Alžírsko, napísala agentúra Reuters.
OPEC+ zahŕňa členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu a ďalších popredných producentov na čele s Ruskom. Skupina sa na celosvetových dodávkach ropy na trhy podieľa zhruba 40 percentami.
Okrem zvýšenia cien ropy zrejme rozhodnutie o znížení ťažby ďalej zhorší vzťahy medzi Rijádom a Washingtonom, pretože svet sa potýka s vysokou infláciou, ktorú čiastočne spôsobila vojna na Ukrajine.
OPEC+ vlani v októbri podráždil USA aj ďalšie západné krajiny, keď sa rozhodol od novembra znížiť ťažbu o dva milióny barelov denne, čo predstavuje približne dve percentá svetového dopytu.
Spojené štáty chceli, aby naopak skupina ťažbu zvýšila, a pomohla tak znížiť ceny pohonných hmôt, čo by podporilo globálnu ekonomiku. V decembri skupina ponechala ťažobnú politiku bez zmeny a uviedla, že riadne zasadnutie jej členov sa uskutoční až v júni.
SAE nanovo zníži ťažbu o 144-tisíc barelov denne, Kuvajt o 128-tisíc barelov denne a Irak o 211-tisíc barelov denne. Alžírsko uviedlo, že zníži produkciu o 48-tisíc barelov denne a Omán o 40-tisíc barelov denne.
Cena severomorskej ropy Brent v marci klesla o päť percent a cena americkej ľahkej ropy WTI o dve percentá. Oba kontrakty zaznamenali najvyšší mesačný pokles od novembra.
Cena ropy Brent sa v marci pre krach veľkých bánk prepadla až na najnižšiu hodnotu od roku 2021, neskôr časť strát vymazala a uzavrela mesiac tesne pod 80 dolármi za barel.
Ešte na začiatku októbra, teda pred oznámením zníženia ťažby skupinou OPEC+, sa predávala za zhruba 95 USD za barel. (ČTK)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Počet zahraničných turistov v USA klesol v marci medziročne o viac než desatinu. Turizmu hrozia škody v miliardách dolárov.
(TASR)Volkswagen by mohla časť výroby vozidiel značky Audi presunúť do USA. Cieľom je vyhnúť sa americkým clám.
(TASR)Vývoz švajčiarskych hodiniek na kľúčový americký trh vzrástol v marci o takmer 14 percent.
(TASR)Ceny nehnuteľností rástli na začiatku roka pomalšie. Výraznejšie stúpli v Prešove, Trnave a druhom bratislavskom obvode.
(TASR)Nealkoholické pivá sú v Nemecku čoraz úspešnejšie, spotreba klasického piva v krajine dlhšiu dobu klesá.
(TASR)Na obchodnú vojnu s USA doplatia v Číne milióny zamestnancov. Pracovnú silu v už vyčerpáva znižovanie platov a prepúšťanie.
(TASR)Väčšina kytíc z kvetinárstiev, kúpených online i supermarketov je plná pesticídov. Toxický kokteil môže spôsobiť rakovinu.
(TASR)Ukončenie podpory operačného systému Windows 10 sa dotkne polovice počítačov na Slovensku. Nastane 10 októbra.
(TASR)