Odborári pochybujú o prínose dôchodkovej reformy. Vidia diskrimináciu
Prijatá reforma dôchodkového systému nezlepší dlhodobú udržateľnosť verejných financií a nezvýši budúce dôchodky, tvrdí Konfederácia odborových zväzov, ktorá dôchodkovú reformu považuje aj za diskriminačnú.
Efektívnejšie riešenia v zahraničí
Odborári upozorňujú na to, že tlak na verejné financie vytvára zavedenie rodičovského dôchodku, čo sa ministerstvo práce a sociálnych vecí rozhodlo tlmiť zavedením nesystémového zníženia aktuálnej dôchodkovej hodnoty pri novopriznaných dôchodkoch.
„Takáto dôchodková reforma je okrem dopadu na verejné financie aj diskriminačná, a najmä príklady z iných krajín uvádzajú efektívnejšie spôsoby, ako kompenzovať starostlivosť o deti v budúcich dôchodkoch rodičov," tvrdí Konfederácia odborových zväzov vo svojom stanovisku k Národnému programu reforiem SR na rok 2023, o ktorom v pondelok rokuje Hospodárska a sociálna rada SR.
Opačný efekt reformy druhého piliera
V rámci reformy druhého piliera sa podľa odborárov okrem zavedenia predvolenej investičnej stratégie s cieľom zvýšiť budúce dôchodky dočasne zmrazilo zvyšovanie percenta odvodu do druhého piliera, čo môže mať podľa konfederácie opačný efekt na budúce dôchodky.
Od začiatku tohto roka sa na Slovensku zaviedol rodičovský dôchodok. Dieťa pracujúce na Slovensku môže odviesť každému rodičovi na penzii 1,5 percenta z jeho hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu.
Vychádza sa pritom z príjmov dieťaťa spred dvoch rokov. Suma rodičovského dôchodku je zastropovaná, počíta sa najviac z 1,2-násobku priemernej mzdy na Slovensku.
Pri priemernej hrubej mzde za rok 2021 vo výške 1 211 eur maximálny rodičovský dôchodok v tomto roku dosiahne 21,80 eura mesačne pre každého rodiča.
Takýto rodičovský dôchodok svojim rodičom môžu dopriať deti, ktorých hrubá mzda alebo vymeriavací základ dosahuje 1 453,60 eura a viac. (SITA)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej
Počet zahraničných turistov v USA klesol v marci medziročne o viac než desatinu. Turizmu hrozia škody v miliardách dolárov.
(TASR)Volkswagen by mohla časť výroby vozidiel značky Audi presunúť do USA. Cieľom je vyhnúť sa americkým clám.
(TASR)Vývoz švajčiarskych hodiniek na kľúčový americký trh vzrástol v marci o takmer 14 percent.
(TASR)Ceny nehnuteľností rástli na začiatku roka pomalšie. Výraznejšie stúpli v Prešove, Trnave a druhom bratislavskom obvode.
(TASR)Nealkoholické pivá sú v Nemecku čoraz úspešnejšie, spotreba klasického piva v krajine dlhšiu dobu klesá.
(TASR)Na obchodnú vojnu s USA doplatia v Číne milióny zamestnancov. Pracovnú silu v už vyčerpáva znižovanie platov a prepúšťanie.
(TASR)Väčšina kytíc z kvetinárstiev, kúpených online i supermarketov je plná pesticídov. Toxický kokteil môže spôsobiť rakovinu.
(TASR)