Slovensko si nesie z minulosti dedičstvo environmentálne nezodpovedných aktivít
Slovensko si nesie z minulosti dedičstvo environmentálne nezodpovedných aktivít priemyslu a poľnohospodárstva, ktoré znečisťujú prostredie, reagoval dočasne poverený minister životného prostredia v reakcii na tvrdenia Najvyššieho kontrolného úradu.
Ministerstvo životného prostredia ocenilo prácu NKÚ a stotožnilo sa s tvrdeniami, ktoré boli definované v Štátnom programe sanácie environmentálnych záťaží 2016 – 2021 a vyzdvihlo naliehavosť systémového riešenia environmentálnych záťaží. Ako vysvetlil envirorezort, krízy po roku 2020 bránili využiť všetky finančné zdroje Operačného programu Kvalita životného prostredia.
Envirorezort vyjadril súhlas s tvrdeniami NKÚ, že procesy odstraňovania envirozáťaží sú zdĺhavé a sanácie napredujú pomaly. Podobne ako NKÚ aj ministerstvo uviedlo, že základným predpokladom na odstránenie envirozáťaže je určenie povinnej osoby. „Ide o konanie, ktoré vedie príslušný okresný úrad. MŽP SR v súčasnosti neriadi okresné úrady, ani oddelenia životného prostredia. Tento problém potvrdzuje aj správa NKÚ, ktorá konštatuje, že ministerstvu chýba manažérska kontrola nad okresnými úradmi," vysvetlilo ministerstvo s tým, že sa tak opakujú protichodné rozhodnutia okresných úradov v sídle kraja, ktoré sa dostávajú do rozporu s metodickými usmerneniami ministerstva.
Ako ďalej uviedlo ministerstvo, po roku 2020 odmietlo dovtedajšie praktiky, keď sa diali netransparentné verejné obstarávania na sanáciu niektorých envirozáťaží, prípadne sa zvolili nesprávne odborné postupy. Ministerstvo v súčasnosti pripravuje návrh ďalšieho postupu sanácie vrakunskej envirozáťaže, čo diskutuje s odborníkmi a špecialistami. Aktuálne dokončilo aj proces verejného obstarávania v troch lokalitách, a to Bratislava - Ružinov - Čierny les, Žiar nad Hronom - stará skládka priemyselných odpadov a Rimavská Sobota - areál po bývalej sovietskej armáde.
Štátny program environmentálnych záťaží na roky 2022-2027 odhaduje finančné výdavky na envirozáťaže na 1,1 miliardy eur. Celkový objem potrebných finančných prostriedkov však bude podľa ministerstva násobne vyšší, pričom zdroje financovania, kryté predovšetkým z eurofondov, pokrývajú iba jednu pätinu odhadu, a teda približne 240 miliónov eur. (SITA)
Ďalšie príspevky z rubriky: Domov
O Dina Štěrbovej vznikol dokument Za oponou veľhôr. Vlastne sú to hneď dva filmy v jednom.
(SME)Dnes bude polojasno, miestami prechodne oblačno. Zrána ojedinele hmla alebo nízka oblačnosť. Výnimočne spŕchne.
(SITA)Vo vysokých polohách Západných, Vysokých a Nízkych Tatier platí malé lavínové nebezpečenstvo. Čítaj ďalej
Máme krízu civilizácie a čo to znamená? V novej epizóde Dejín sa nad tým zamýšľajú archeológ, politológ a zoológ. (SME) Čítaj ďalej
Prečítajte si báseň Američanky venovanú starým rodičom zo Slovenska – a objavte aj ďalšie texty, ktoré zaujali cudzincov.
(The Slovak Spectator)Slovenský basketbalista mieri do USA a v Utekáči otvorili unikátnu atrakciu. Prečítajte si výber dobrých správ.
(The Slovak Spectator)Prípad obvineného extrémistu Bombica ovplyvní výklad hraníc slobody prejavu, tvrdí Úrad vlády.
(TASR)Britský filmový inštitút odporúča svojim fanúšikom desať filmov zo slovenskej novej vlny.
(The Slovak Spectator)