Večné chemikálie spôsobujú neplodnosť žien, ukazuje nová štúdia
Ženy s vyššími hladinami tzv. večných chemikálií v krvi majú o 40 percent nižšiu šancu otehotnieť do jedného roka od prvého pokusu o počatie potomka, vyplýva zo štúdie o vplyve perfluórovaných a polyfluórovaných látok na plodnosť žien.
PFAS sa používajú na výrobu povrchov, ktoré majú odolávať vlhkosti, mastnote alebo zašpineniu, ako sú rozšírené materiály Gore-Tex, teflón alebo kozmetické výrobky. Keď sa cez vodu alebo jedlo dostanú do krvného obehu, zostávajú v organizme natrvalo.
Podľa expertov môžu spôsobovať rakovinu, ochorenia pečene, poruchy imunitného systému alebo pokles plodnosti u mužov. Perfluórovaným zlúčeninám sa hovorí "večné chemikálie", pretože sa v prírode v podstate nerozkladajú alebo sa rozkladajú len veľmi pomaly.
Neplodnosťou trpí každý šiesty človek
Tieto látky boli nájdené takmer u všetkých ľudí, ktorí na nich boli testovaní. V Spojených štátoch je nimi podľa odhadov kontaminovaných 99 percent ľudí. Výskum vplyvu na neplodnosť vykonali vedci v Singapure, kde je znečistenie PFAS nižšie, no napriek tomu zistili silnú súvislosť s infertilitou, ktorú podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) trpí každý šiesty človek na svete.
Niektoré perfluórované zlúčeniny sú zakázané. Vedci, ktorí výskum vykonávali, ale vyzvali na zákaz celej skupiny týchto chemikálií.
"V súčasnosti čelíme celosvetovému problému kontaminácie PFAS. Jediný spôsob, ako sa môžeme úplne vyhnúť, aby sme boli vystavení týmto látkam, je úplne ich zakázať," uviedla spoluautorka výskumu Damaskini Valviová.
Dovtedy podľa nej ľudia môžu prijať určité opatrenia, napríklad používať špeciálne vodné filtre a vyhýbať sa výrobkom obsahujúcim PFAS.
Chemikálie ovplyvňujú zdravie matky i dieťaťa
Štúdia sa zúčastnilo vyše tisíc žien v plodnom veku, ktoré sa snažili otehotnieť. Vedci zohľadnili ich vek a vzdelanie aj to, či sú fajčiarky alebo koľko už majú detí.
Vedci v krvi účastníčok výskumu odhalili rad PFAS a hodnotili ich vplyv. Zistili, že ženy, u ktorých bola hladina večných chemikálií o štvrtinu vyššia ako priemer, mali o 40 percent nižšiu šancu, že do roka otehotnejú. Tieto ženy mali tiež o 34 percent nižšiu šancu, že do 12 mesiacov porodia živé dieťa.
Vplyv hladín PFAS na plodnosť bol väčší, ak sa posudzovali ako zmes, a nie jednotlivo.
"To dáva zmysel, pretože viac chemických látok môže pôsobiť spoločne a ovplyvňovať naše zdravie na oveľa väčšej úrovni ako jedna chemická látka," uviedla Valviová.
Večné chemikálie ovplyvňujú zdravie matky i dieťaťa, môžu mať vplyv napríklad na preeklampsiu a oneskorený neurologický vývoj.
"Mnoho PFAS bolo zistených v pupočníkovej krvi, placente a materskom mlieku. Prevencia expozície PFAS je preto nevyhnutná pre ochranu zdravia žien i ich detí," dodala Valviová. (ČTK)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Salvádorský prezident Nayib Bukele v nedeľu navrhol svojmu venezuelskému náprotivkovi Nicolásovi Madurovi dohodu o výmene väzňov. Čítaj ďalej
Izraelská vláda zrušila vopred schválené víza pre 27 francúzskych zákonodarcov a miestnych predstaviteľov dva dni predtým, ako mala v nedeľu začať ich návšteva Izraela a palestínskych území. Čítaj ďalej
Americké štáty Louisiana, Virgínia a Missouri v uplynulých dňoch hlásili prvé prípady osýpok v tomto roku. Čítaj ďalej
Trump dúfa, že Rusko a Ukrajina sa počas najbližších dní dohodnú a následne začnú vo veľkom obchodovať s USA. Čítaj ďalej
Zelenskyj navrhol Rusku zastavenie útokov zacielených na civilnú infraštruktúru, a to najmenej na 30 dní. Čítaj ďalej
Americké ministerstvo zahraničných vecí by uvítalo predĺženie veľkonočného prímeria vo vojne na Ukrajine. Čítaj ďalej
Ukrajina kritizovala americkú televíziu Fox News za to, že v popiske reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. Čítaj ďalej
Ruský prezident Putin nevydal nariadenie na predĺženie ním vyhláseného veľkonočného prímeria. Čítaj ďalej