Nová poľská jadrová elektráreň by mohla dodávať elektrinu od roku 2035
Nová poľská jadrová elektráreň by mohla dodávať elektrinu od roku 2035. Očakávajú to poľské energetické skupiny PGE a ZE PAK, ktoré plánujú elektrárne postaviť v spolupráci s juhokórejskou spoločnosťou KHNP.
Pre štvrtkové vydanie denníka Parkiet to uviedol podpredseda poľskej vlády Jacek Sasin s poznámkou, že ide o "optimistický predpoklad".
Projekt môže stáť až 100 miliárd poľských zlotých (21,44 miliardy eur) a rozhovory s juhokórejskými partnermi sú v "pokročilom" štádiu, dodal Sasin.
Cieľom je, aby sa juhokórejský kapitál zapojil čo najviac, pričom sa kladie silný dôraz na to, aby si Poľsko v projekte ponechalo väčšinový podiel, zdôraznil podpredseda vlády. Za najpravdepodobnejšiu lokalitu na výstavbu elektrárne označil mesto Patnow v centrálnej časti Poľska.
V novembri 2021 schválila poľská vláda uznesenie o výstavbe prvých jadrových elektrární v Poľsku. Ako dodávateľa technológií pre prvú z nich v tom čase potvrdila americkú firmu Westinghouse. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Situácia na čerpacích staniciach je pre slovenských vodičov priaznivá, analytici očakávajú ďalší pokles cien palív.
(SITA)Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej
Počet zahraničných turistov v USA klesol v marci medziročne o viac než desatinu. Turizmu hrozia škody v miliardách dolárov.
(TASR)Volkswagen by mohla časť výroby vozidiel značky Audi presunúť do USA. Cieľom je vyhnúť sa americkým clám.
(TASR)Vývoz švajčiarskych hodiniek na kľúčový americký trh vzrástol v marci o takmer 14 percent.
(TASR)Ceny nehnuteľností rástli na začiatku roka pomalšie. Výraznejšie stúpli v Prešove, Trnave a druhom bratislavskom obvode.
(TASR)Nealkoholické pivá sú v Nemecku čoraz úspešnejšie, spotreba klasického piva v krajine dlhšiu dobu klesá.
(TASR)Na obchodnú vojnu s USA doplatia v Číne milióny zamestnancov. Pracovnú silu v už vyčerpáva znižovanie platov a prepúšťanie.
(TASR)