Taiwan nakúpi 400 protilodných striel Harpoon americkej výroby
Taiwan nakúpi 400 protilodných striel Harpoon americkej výroby. Pentagon o kontrakte na dodanie munície vyrábanej koncernom Boeing v hodnote 1,17 miliardy dolárov informoval ešte začiatkom mesiaca, neuviedol však meno kupcu.
Čínske ministerstvo zahraničia oznámilo, že plány na vyzbrojovanie ostrova, ktorý Peking považuje za svoju provinciu, sa mu veľmi nepáčia.
USA ani Taiwan informácie o nákupe protilodných striel odpaľovaných z pevniny oficiálne nekomentovali.
Pentagon iba všeobecne uviedol, že "Spojené štáty poskytujú Taiwanu obranné prostriedky a služby, ktoré mu umožnia udržať dostatočné kapacity pre vlastnú obranu".
Taiwan už v roku 2020 oznámil, že má nákup protilodných striel v pláne. Už skôr si zaobstaral tento typ striel vo verzii, ktorá sa odpaľuje z plavidiel. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Čína a Taiwan
Ak by Čína zaútočila na Taiwan, kandidát na prezidenta USA Donald Trump by uvalil na Peking dodatočné clá.
(TASR)Čína ponúka Nauru hospodársku pomoc po tom, ako zrušilo diplomatické vzťahy s Taiwanom.
(TASR)V okolí Taiwanu zaznamenali za uplynulý deň 33 čínskych bojových lietadiel vrátane stíhačiek SU-30 a šesť bojových lodí.
(TASR)Čína kritizovala USA za vytváranie provokácií, keď cez Taiwanský prieliv preplávala americká loď.
(TASR)Dvaja kongresmani USA sa stretli s víťazom taiwanských volieb Laj Čching-tem, aby potvrdili podporu Washingtonu.
(TASR)Čína a Nauru obnovili diplomatické vzťahy. Nauru nečakane oznámil, že už neuznáva Taiwan.
(TASR)Čína odmieta stretnutia delegácií USA a Taiwanu. Reagovala tak na stretnutie nového prezidenta s neoficiálnou delegáciou vlády USA.
(TASR)Vláda na malom tichomorskom ostrove Nauru prerušuje diplomatické vzťahy s Taiwanom a miesto toho uzná Čínu. Ide o prvého diplomatického spojenca Taiwanu, ktorý sa rozhodol rozvíjať vzťahy v prospech Pekingu po taiwianských voľbách.
(TASR)