Heger: Európa v minulosti predala hodnoty za lacný plyn a ropu z Ruska
Európa predala v minulosti svoje hodnoty za lacný plyn a ropu z Ruska, povedal premiér Heger počas prednášky o vízii Slovenska pre Európu na pôde Diplomatickej akadémie vo Viedni. Ukrajina po napadnutí Ruskom Európe podľa neho ukázala, že demokraciu nemôžeme predať za pohodlie.
Od hospodárskeho rastu k bezpečnosti
Vízia, ktorú mali v uplynulých rokoch európske štáty, sa v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu zmenila, povedal Eduard Heger.
Z hospodárskeho rastu ako hlavného cieľa sa pozornosť presunula na bezpečnosť, pričom členské štáty NATO už v súčasnosti hovoria o vyčlenení dvoch percent HDP na obranu ako o minime.
Heger varoval, že Rusko by sa v prípade vojenského víťazstva na Ukrajine ocitlo na východných hraniciach Slovenska a zároveň by sa zásadne zmenila bezpečnostná štruktúra Európy.
Po ruskej invázii na Ukrajinu sa pre Slovensko ako jediná ochrana ukázalo členstvo v NATO, zdôraznil premiér. Zároveň ocenil spojencov za vyslanie vojakov i systémov protivzdušnej obrany na Slovensko.
Získať Balkán
V rámci vízie Slovenska pre Európu Heger ďalej vyzdvihol dobré susedské vzťahy a jednotu v Únii. Pripomenul, že EÚ už prijala desať balíkov sankcií proti Rusku. Európa pomáha Ukrajine okrem sankcií aj vojensky a humanitárne, čím "oceňuje statočný boj Ukrajincov aj za nás".
Pri téme rozširovania Európskej únie Heger upozornil, že ak euroblok nebude mať dobré vzťahy s okolitými krajinami, "bude ich mať niekto iný". Preto je podľa neho potrebné hovoriť otvorene o rozšírení aj s krajinami západného Balkánu.
"Je to nielen vec rastu a investícií, ale aj bezpečnosti," poznamenal Heger na margo možného vstupu týchto krajín do Únie.
Pripomenul, že počas migračnej krízy práve z juhovýchodu prichádzalo do EÚ množstvo migrantov, avšak ako kľúčová sa ukázala najmä ochrana Schengenského priestoru s nasadením moderných technológií.
Spolu proti klimatickej kríze
Heger pripomenul aj problematiku klimatickej zmeny a otázku, "aký svet chceme zanechať budúcim generáciám".
Skonštatoval, že s výnimkou opatrení proti klimatickej zmene sa medzi členskými štátmi EÚ v uplynulých rokoch ťažko hľadala jednota, avšak v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu sa jej rozhodnutia zrýchlili a trvajú často týždne alebo len dni či hodiny. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Domov
Robert Fico je nervózny a nahnevaný. Traumu prenáša na celú krajinu. Píše Jakub Filo.
(SME)Súkromné a cirkevné školy, ktoré často fungujú bez zisku, platia transakčnú daň. Je to legislatívny chaos. Píše Ingrid Kosová.
(SME)Hoaxy, hmyz aj 72 pohlaví. Diskusia s europoslankyňami Nerudovou a Cifrovou Ostrihoňovou o dezinformáciách a budúcnosti Európy.
Jama s usmrtenými zvieratami pri Leviciach nie je oplotená. Miestni sa obávajú, že sa k telám môže dostať zver.
(SME)Poslanci ukončili piatkové rokovanie opozičným návrhom novely o primeranom hmotnom zabezpečení v starobe.
(TASR)Prezident Pellegrini prijal bývalého českého prezidenta Miloša Zemana. Ocenil jeho skúsenosti a politický rozhľad.
(TASR)Premiér Fico v piatok zrušil účasť v televíznej diskusii. Miloš Zeman tvrdí, že mu prišlo zle pre zranenia po atentáte.
(SME)Vo veku 83 rokov zomrela Miroslava Majerčíková, novinárka, prekladateľka a bývalá redaktorka rozhlasových staníc BBC a RFE/RL. Čítaj ďalej