Americkí republikáni podľa CNN opúšťajú zákaz potratov. Boja sa, že by im uškodil vo voľbách
Republikáni opúšťajú presadzovanie federálneho zákazu potratov a v zákulisí pripúšťajú, že takýto postup by im na budúci rok uškodil vo voľbách. Napísala to CNN na základe rozhovorov s desiatkami amerických zákonodarcov.
Správa nadväzuje na množiace sa analýzy a komentáre o tom, že podpora reštrikcií na interrupcie stála republikánov lepší výsledok v minuloročných voľbách a pre stranu predstavuje zásadný problém.
Zákazy platia v 13 štátoch
Vývoj ilustruje, akým zemetrasením pre americkú politiku bolo vlaňajšie rozhodnutie najvyššieho súdu, ktorý po takmer 50 rokoch zmenil výklad ústavy a umožnil jednotlivým štátom USA zakazovať umelé ukončenie tehotenstva.

Zákazy väčšiny interrupcií teraz podľa denníka The New York Times platia v 13 štátoch, kde republikáni kontrolujú regionálne parlamenty. Republikáni opatrenia tohto druhu navrhli aj v Kongrese USA, Snemovňa reprezentantov však žiadny návrh ani po tohtoročnom nástupe republikánskej väčšiny neschválila.
CNN uvádza, že drvivá väčšina opýtaných zákonodarcov, vrátane zarytých odporcov potratov, teraz takýto postup odmieta. Podľa televízie dochádza k mimoriadnemu posunu v politike strany, ktorá roky federálny zákaz presadzovala. CNN pripomína, že republikáni odhlasovali reštrikcie, keď boli v minulých rokoch pri moci.
"V zákulisí republikáni priznávajú, že (vlaňajší) verdikt o potratoch... strane uškodil v jesenných voľbách, a vyjadrujú obavy z podobnej negatívnej reakcie v roku 2024, ak sa k federálnemu zákazu priklonia teraz, keď sú pri moci," pokračuje CNN.
Američania budú o rok a pol voliť nového prezidenta, nových členov Kongresu aj štátnych a lokálnych činiteľov.
Minuloročné voľby a iné hlasovania z posledných mesiacov naznačujú, že potratové reštrikcie presadzované republikánmi naprieč USA mobilizujú voličov demokratov a nemajú v spoločnosti väčšinovú podporu. V štáte Kansas, kde majú tradične prevahu republikáni, sa vlani v auguste voliči výrazným rozdielom vyslovili za ochranu práva na potrat. Podobne sa v novembri skončilo hlasovanie na túto tému v Michigane, v susednom Wisconsine zase tento mesiac voliči podporili právo na interrupcie, keď v ostro sledovanom súboji zvolili liberálnu kandidátku Janet Protasiewiczovú do štátneho najvyššieho súdu.
Spoločnosť je za možnosť voľby

Web Politico v nedávnej analýze podotkol, že prieskumy verejnej mienky ukazujú posun vnímania interrupcií v americkej spoločnosti. V 90. rokoch minulého storočia bola v tejto otázke rozdelená asi "50 na 50", dnes by však podľa zhruba 60 percent Američanov mali byť interrupcie vždy alebo vo väčšine prípadov legálne, zatiaľ čo len o niečo viac ako tretina voličov sa v prieskumoch vyslovuje pre výrazné reštrikcie alebo úplný zákaz.
Opatrné počínanie okolo potratov možno pozorovať tiež u dvoch mužov, ktorí sú považovaní za hlavných favoritov na nomináciu Republikánskej strany pre nadchádzajúce prezidentské voľby.
Floridský guvernér Ron DeSantis síce nedávno uzákonil zákaz interrupcií po šiestom týždni tehotenstva, urobil tak ale za zatvorenými dverami. Exprezident Donald Trump medzitým podľa denníka The Washington Post o téme "skoro nehovorí" a jeho kampaň vo vyhlásení uviedla, že o veci by sa malo rozhodovať na štátnej úrovni.
"Po desaťročia republikáni spoliehali na potraty pri mobilizácii svojej konzervatívnej voličskej základne, volali po zvrátení (precedenčného verdiktu z prípadu) Roeovej verzus Wade a sľubovali, že zákrok postavia mimo zákona, keď sa im naskytne možnosť," komentoval vývoj denník The Guardian. "Ale od rozhodnutia Najvyššieho súdu v (prípade) Dobbs verzus Jackson Women 's Health sa potraty ukázali ako silná téma pre demokratov," dodáva. (ČTK)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Kráľ Karol III. a jeho manželka kráľovná Kamila pozdravili účastníkov veľkonočnej bohoslužby na Windsorskom hrade.
(TASR)Vyšetrovanie incidentu, pri ktorom izraelskí vojaci zabili 15 palestínskych záchranárov, zistilo množstvo pochybení.
(ČTK)Britské stíhačky vzlietli k ruským lietadlám, ktoré sa pohybovali blízko vzdušného priestoru NATO.
(TASR)Odnož teroristickej siete al-Káida oznámila, že zabila 70 vojakov pri raziách na dvoch stanovištiach na severe Beninu.
(TASR)Macrona prijmú v Británii na štátnej návšteve ešte pred očakávanou septembrovou cestou Trumpa.
(TASR)Kresťania z celého sveta slávili Veľkú noc aj v Jeruzaleme. Omša sa znovu konala v tieni vojny v Gaze.
(TASR)Grossi je v súvislosti s rokovaniami medzi USA a Iránom o iránskom jadrovom programe optimistický.
(TASR)Viceprezident USA Vance sa krátko stretol s pápežom Františkom, ktorý sa zotavuje zo zápalu pľúc.
(TASR)