Bitka o Gallipoli bola prelomovou udalosťou prvej svetovej vojny, tisíce ľudí si pripomenuli jej obete
Austrália a Nový Zéland si pripomenuli obete bitky o polostrov Gallipoli, kde sa odohrala jedna z najkrvavejších bitiek prvej svetovej vojny. Austrálske a novozélandské zbory tvorili vtedy jadro vysadených oddielov.
V oboch krajinách je toto výročie dôležitým pamätným dňom.
Ako informovala agentúra AP, v predvečer výročia austrálska vláda zverejnila správu o stave armády, ktorá varuje pred rastúcou vojenskou silou Číny, pričom upozorňuje, že geografická izolácia Austrálie neposkytuje takú ochranu pred globálnym konfliktom ako kedysi. Správa obsahuje odporúčanie navýšiť výdavky na obranu a získať raketové technológie na zasiahnutie cieľov na väčšie vzdialenosti.
Vojakov zborov ANZAC padlých v prvej svetovej vojne si v utorok uctili v mnohých austrálskych mestách, napríklad v Canberre, kde s prejavom vystúpil premiér Anthony Albanese, ako aj v Sydney, Melbourne, Brisbane, Adelaide, Perthe či Hobarte.
Bohoslužby za padlých a pochody na pamiatku obetí sa konali i na Novom Zélande. Spomienkové akcie sa uskutočnili aj na tureckom polostrove Gallipoli. Novozélandský minister obrany Andrew Little sa tam vo svojom prejave poďakoval Turecku za to, že usporiadalo pietnu slávnosť, aj keď sa stále vyrovnáva s následkami februárových zemetrasení.
Bitka o Gallipoli bola jednou z prelomových udalostí prvej svetovej vojny. Začala sa 25. apríla 1915 a šlo o ozbrojený stret medzi jednotkami Britského impéria, Francúzska a Osmanskej ríše.
Napokon neúspešná ofenzíva, neskôr vnímaná ako chyba britského vojnového plánovania, mala za cieľ ovládnuť námornú trasu zo Stredozemného mora do Istanbulu cez prieliv Dardanely a vyradiť z vojny Osmanskú ríšu, spojenca Nemecka a Rakúsko-Uhorska.
Rozhodnutie spustiť operáciu takmer ukončilo kariéru Winstona Churchilla, ktorý ako prvý lord admirality prišiel s plánom, o ktorom sa domnieval, že pomôže skoro ukončiť vojnu. Bitka o Gallipoli je tiež významnou udalosťou pre Turecko, keďže sa ňou začal vzostup Mustafu Kemala Atatürka, ktorý vtedy ako mladý dôstojník viedol obranu proti ofenzíve. Neskôr sa stal zakladateľom dnešnej Tureckej republiky. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
Trump pohrozil žalobou renomovanému denníku New York Times. Prezident je presvedčený, že noviny o ňom klamali.
(TASR)V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Hasičom sa po 11 dňoch podarilo uhasiť lesný požiar v Biebrzanskom národnom parku na severovýchode Poľska.
(TASR)Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
Bielorusko udelí amnestiu tisícom väzňov. Ľudskoprávni aktivisti tvrdia, že tí politickí medzi nimi nebudú.
(TASR)EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Páchateľa útoku v mešite vo Francúzsku vydajú z Talianska do polovice mája, muž sa po úteku sám prihlásil na polícii.
(TASR)