Španielsko zakázalo býčie zápasy s účasťou "trpasličích toreadorov"
Španielsko zakázalo predstavenia znevažujúce ľudí so zdravotným postihnutím. Medzi ne patria aj býčie zápasy, v ktorých ako toreadori vystupujú ľudia s achondropláziou, najtypickejším prejavom dwarfizmu.
Ako v piatok napísal španielsky denník La Razón, tieto predstavenia, známe ako býčie zápasy s trpaslíkmi, sa v Španielsku objavili pred niekoľkými desaťročiami, aby pobavili divákov klasických zápasov s býkmi.
"Trpasličí toreadori", ako sa sami nazývajú, sa prezliekajú za hasičov a naháňajú mladé býky bez toho, aby ich zabili - len s cieľom rozosmiať divákov. Takýchto toreadorov je čoraz menej a aj ich predstavenia strácajú na popularite.

Podľa Jesúsa Martína, generálneho riaditeľa poradného orgánu ministerstva sociálnych práv, mnohým dievčatám a chlapcom, ktorí na koridu chodia s dospelými však tieto predstavenia podsúvajú myšlienku, že "je v poriadku robiť si žarty z inakosti".
Ľudskoprávne organizácie počas diskusií o zákone, ktorý bol schválený vo štvrtok, argumentovali, že jeho cieľom je zabezpečiť v Španielsku súlad so smernicami EÚ týkajúcimi sa diskriminácie osôb so zdravotným postihnutím.
Mnohí "trpasličí toreros" však uviedli, že sa práve vďaka verejným vystúpeniam cítia byť rešpektovaní a oceňovaní. Poukázali aj na to, že bez týchto predstavení je ohrozené ich živobytie. Niektorí z nich pred hlasovaním o zákone demonštrovali pred parlamentom, aby vyjadrili svoj nesúhlas.
Denník El Razón s odvolaním sa na Martína napísal, že parlamentom schválený zákaz je zameraný len na verejné vystúpenia - vrátane televíznych programov - a nedotkne sa súkromných večierkov, ako sú napríklad rozlúčky so slobodou, na ktoré sú ľudia trpasličieho vzrastu často najímaní ako účinkujúci. Martín je však presvedčený, že tento zákon poslúži aj na výchovu spoločnosti a povedie aj k útlmu takýchto typov akcií. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Desiatky ľudí zadržali v Istanbule pre údajné výzvy na zakázané prvomájové protesty na ikonickom námestí Taksim.
(TASR)Putinov návrh na prímerie 9. mája možno považovať za začiatok priamych rokovaní s Kyjevom bez predbežných podmienok. Čítaj ďalej
Lotyša odsúdili v jeho vlasti na šesťročné väzenie za to, že bojoval na Ukrajine na strane ruských síl. Čítaj ďalej
Rusko rozvíja vo Francúzsku hybridné hrozby a útoky . Od roku 2021 sa terčom stalo približne desať subjektov.
(TASR)Americkému prezidentovi Trumpovi nedôveruje takmer 90 percent Ukrajincov. Čítaj ďalej
Odsúdil obyvateľa okupovaného ukrajinského mesta Melitopol na 27 rokov väzenia za pokus o vraždu absolventov leteckej školy. Čítaj ďalej
Troch mŕtvych si vyžiadala streľba v centre švédskeho mesta Uppsala. Strelec údajne ušiel na elektrickej kolobežke.
(TASR)Telo ukrajinskej novinárky Viktorije Roščynovej, ktorá zomrela v ruskom zajatí, vydali bez niektorých vnútorných orgánov. Čítaj ďalej