Hlas neuvažuje o koalícii s Republikou. Pellegrini upozornil na plány Smeru
Strana Hlas si nevie predstaviť koalíciou s hnutím Republika a v strane ani o takomto scenári neuvažujú, oznámil predseda Hlasu Peter Pellegrini.
„Keď hovorím o tom, že potrebujeme vládu, ktorá prinesie stabilitu, bude mať rešpekt nielen doma, ale aj v zahraničí a nebude medzinárodne izolovaná, tak si nemyslím, že za týchto okolností a v tomto čase môže byť Republika súčasťou vládnej koalície,“ povedal.
Príklad Demokratov
Zároveň dodal, že na to, aby s niekým nešli po septembrových voľbách do koalície, nemusia prijímať teatrálne uznesenia a ohlásiť to na sneme.
„Ani Demokratov sme nevylúčili, ale asi je všetkým jasné, že aktivity pán Hegera a jeho viac neschopnosť ako schopnosť riadiť túto krajinu ho jednoducho predurčuje na to, že Hlas si určite nevie predstaviť akúkoľvek koalíciu s pánom Hegerom a Demokratmi,“ poznamenal.
Žiadne pochybnosti o EÚ a NATO
Rovnako to podľa neho platí aj pri hnutí Republika, s ktorým sa rozchádzajú vo viacerých zásadných otázkach.
Zdôraznil, že zahranično-politické smerovanie Hlasu je jasne orientované na členstvo v Európskej únii a v NATO.
„Slovensko sa samo brániť nevie a ani sa nikdy samo brániť nebude vedieť. Odmietam akékoľvek názory, že máme odísť z týchto zoskupení, snažiť sa byť nejaká neutrálna krajina a v budúcnosti sa ešte posadiť pod tieň kremeľského stromu. Nemyslím si, že toto je budúcnosť Slovenska,“ podčiarkol.
Pellegrini upozornil na plány Smeru
Pellegrini si myslí, že to, s kým chce vládnuť, sa treba pýtať skôr šéfa Smeru Roberta Fica, ktorý nikoho z možnej povolebnej spolupráce nevylúčil.
Podľa neho je možné, že už chystá koalíciu s Republikou a možno aj so stranou Kotlebovci - ĽSNS, keby sa dostala do parlamentu.
„Všetci sa len pýtajú, čo spraví Hlas, ale zabúdajú sa pýtať tých ostatných, ktorí sú pre získanie moci schopní spraviť hocičo a zostaviť hocijakú koalíciu, len aby tam boli,“ podotkol. (SITA)
Ďalšie príspevky na tému: Voľby 2023
Narušenie demokracie pomocou AI počas vlaňajších volieb je varovným príkladom pre voľby na celom svete, upozorňuje WEF.
(SITA)Cynická obluda: Najpodstatnejšou udalosťou roka 2023 boli u nás parlamentné voľby. Veľa sa o nich popísalo, podiskutovalo aj poanalyzovalo. Tu to máte všetko v jednom obrázku z októbra.
(SME)Politické strany dostanú za výsledky tohtoročných volieb príspevok vo výške 92,87 milióna eur. Príspevok si rozdelí osem strán a jedna koalícia, ktoré vo voľbách dosiahli aspoň tri percentá hlasov.
(TASR)Cynická obluda: Dôchodcovskí voliči Smeru boli tí najnahnevanejší, pokiaľ išlo o to, že Slovensko pomáha Ukrajine. Chceli, aby radšej tie peniaze skončili v ich peňaženkách. Takže teraz budú môcť pocítiť efekt svojich rozhodnutí na vlastnej koži.
(SME)Voľby do Národnej rady by v novembri vyhrala strana Smer so ziskom 24 percent hlasov. Nasleduje Progresívne Slovensko s 19,1 percenta a Hlas s 15,1 percenta. Vyplýva to z volebného modelu agentúry Ipsos pre Denník N.
(TASR)Tohtoročné parlamentné voľby boli historicky najdrahšie. Strany do predvolebnej kampane vložili celkom 26,8 milióna eur, čo je o tri milióny viac ako vo voľbách roku 2020, ktoré boli doteraz najdrahšími.
(SITA)Voľby sú vo viacerých smeroch vhodnou príležitosťou na zhodnotenie politickej situácie v krajine. Dáta z volieb majú oproti prieskumom výhodu v tom, že ukazujú skutočné rozhodovanie občanov. Píše politológ Michal Ovádek.
(SME)Odliv kvalitných štátnych úradníkov zo štátnej správy a odliv mozgov zo Slovenska môže byť najväčší dôsledok týchto volieb. O tom, ale aj o ďalších veciach diskutovali Lívia Vašáková a Ivan Mikloš v Rozhovoroch ZKH.