Karol bude korunovaný korunou svätého Eduarda
Karol bude korunovaný korunou svätého Eduarda. Táto koruna bola pôvodne vyrobená pre Karola II. v roku 1661 ako náhrada za stredovekú korunu pochádzajúcu zrejme z 11. storočia, ktorá bola roztavená v roku 1649 počas anglickej občianskej vojny.
Nejde o presnú repliku pôvodnej koruny, no niektoré jej prvky ostali zachované. Na vrchu koruny sa nachádza kráľovské jablko a kríž, čo symbolizuje kresťanský svet. Kostra koruny je vyrobená z čistého zlata a sú do nej osadené rubíny, ametysty, zafíry, granáty, topásy a turmalíny. Podľa BBC sa na nej nachádza vyše 2000 diamantov a celá koruna váži približne kilogram.
Karol si dá korunu na hlavu po prvý a posledný raz v živote, a to práve počas korunovácie. Celkovo bude len siedmym monarchom, ktorý si túto korunu nasadí.

Ďalšie príspevky na tému: Korunovácia Karola III.
Slávna minulosť dotýkajúca sa súčasnosti. Približne to je motívom väčšiny rozhovorov o vplyve anglikánskej cirkvi na život súčasných Britov. Reportér SME sa bol deň po korunovácii pozrieť na anglikánskej omši vo východnom Londýne.
(SME)Londýnska Metropolitná polícia zadržala počas víkendu na protestoch spojených s korunováciou kráľa 64 osôb. Dôvodom boli podľa nej rôzne priestupky vrátanie narušenia verejného poriadku a sprisahania s cieľom spôsobiť nepríjemnosti. Čítaj ďalej
Britský princ William vyjadril úctu svojmu otcovi, kráľovi Karolovi III. Urobil tak počas koncertu pred Windsorským hradom v grófstve Berkshire, ktorý sa konal na počesť korunovácie Karola a jeho manželky kráľovnej Kamily. Čítaj ďalej
Britský princ William a jeho manželka Kate sa nečakane objavili v areáli parku pri hrade Windsor, kde pozdravili ľudí zúčastňujúcich sa na podujatiach, ktoré sú súčasťou korunovačných oslavách.
(TASR)Kráľa Karola III. a kráľovnú Kamilu hlboko dojali sobotňajšie oslavy ich korunovácie. Slávnostná nálada v Británii pokračujú aj v nedeľu, po celej krajine sa konajú pouličné slávnosti.
(ČTK)Lídra skupiny Republika vystupujúcej proti monarchii a ďalších jej členov prepustili z väzby. Ich zadržanie v deň korunovácie britského kráľa Karola III. vyvolalo otázky, či bola reakcia londýnskej polície primeraná. Čítaj ďalej
V deň korunovácie prišli do centra Londýna s jediným cieľom. Kráľovi Karolovi III. chceli povedať, že si želajú, aby sa Británia ako väčšina európskych krajín stala parlamentnou republikou. Ako vyzerala korunovácia v dave odporcov monarchie.
(SME)Na korunovácii kráľa Karola III. sa splnili mnohé klišé. O niekedy až gýčovitom uctievaní kráľovskej rodiny, o „pánoch a chudobe“, ale aj o daždi ako typickej rekvizite londýnskych udalostí.
(SME)