Remišová nesúhlasí s postupom prezidentky. Vláda sa má podľa nej odvíjať od parlamentu
Šéfka strany Za ľudí Remišová nepovažuje prezidentkin postup za správny. Podotkla, že hlava štátu mohla konať podobne, ako sa úradnícka vláda tvorila v okolitých krajinách, a teda konzultovať jej zloženie s parlamentom.
"Slovensko je parlamentná demokracia, aj vláda by sa mala odvíjať od parlamentu," konštatovala Remišová.
"To, čo pani prezidentka navrhla, nie je úradnícka vláda, ale prezidentská," poznamenala Remišová. Prezidentka podľa nej odignorovala parlament. Podčiarkla, že Slovensko je stále parlamentná demokracia. Upozornila na to, že aktuálny postup vytvára nebezpečný precedens do budúcna, keď by prezident pre nesúhlas s vládou mohol menovať svoj kabinet.
Napriek tomu očakáva od vlády, že bude pracovať. Dodala, že v jej rezorte sú rozbehnuté viaceré veci a dôležité pre ňu bude plynulé odovzdanie agendy. "Je potrebné, aby sa legislatívna činnosť a práca nezastavila, ale plynulo pokračovala až do volieb," doplnila Remišová.
Mená možných nových ministrov v úradníckej vláde komentovať nechcela. Považuje za správne počkať, kým ich oficiálne oznámi prezidentka. Avizovaného predsedu vlády odborníkov a súčasného viceguvernéra Národnej banky Slovenska Ľudovíta Ódora považuje za odborníka. Na druhej strane však podľa Remišovej bude chýbať vo vedení banky. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Úradnícka vláda
Po nástupe Martina Sklenára na ministerstvo obrany pokračovalo degradovanie štandardov, s ktorými prišiel predošlý minister Jaroslav Naď. Politickú zodpovednosť už však nesie prezidentka. Píše politológ Martin Kugla.
(SME)Vláda odborníkov nechcela len svietiť a kúriť. Ministri počas piatich mesiacov nechceli byť len štatistami. Na tlačovej konferencii to uviedol premiér Ódor.
(TASR)Vláda odvolala Mariana Majera z funkcie štátneho tajomníka ministerstva obrany. Majer na poste pôsobil od roku 2020, vymenovali ho po nástupe vtedajšieho ministra Jaroslava Naďa.
(TASR)Strana Hlas vyzvala úradnícku vládu, aby aby prijímala len základné rozhodnutia. Nemali by podľa neho prijímať žiadne záväzky, ktoré priamo nevyplývajú z pôsobenia predchádzajúcich vlád.
(TASR)Slovenské embargo na ukrajinské obilie je ďalšou z indícií, že aj úradníci sú vo vleku lobisticko-populistických záujmov. Nedokážu vysvetliť, tobôž ospravedlniť porušovanie pravidiel EÚ a politické zlyhávanie. Píše Peter Schutz.
(SME)Karikatúra dňa od Sliackeho: Drzosť
(SME)Parlament nebude rokovať o migrácii. Poslanci na návrh úradníckej vlády neotvorili mimoriadnu schôdzu k zrušeniu vydávania potvrdení každému migrantovi. Pri poslednom pokuse sa prezentovalo iba 69 poslancov.
(SME)Poslancom sa opäť nepodarilo otvoriť schôdzu k migrácii. Prezentovalo sa len 51 poslancov, Národná rada tak nebola uznášaniaschopná. Ódorova vláda navrhuje zrušenie vydávania potvrdení každému migrantovi.
(SME)