Poľský prezident Duda navrhuje zmeniť zákon o posudzovaní ruského vplyvu
Poľský prezident Duda navrhuje zmeniť zákon o posudzovaní ruského vplyvu, ktorý kritizuje opozícia alebo poľskí ústavní právnici a výhrady k nemu má aj Európska komisia či Spojené štáty.
Duda normu o zriadení komisie, ktorá má vyšetrovať vplyvy Ruska v rokoch 2007 až 2002, začiatkom týždňa podpísal, zároveň ale povedal, že ho pošle na posúdenie Ústavnému súdu.
"Pripravil som novelizáciu zákona..., ktorá upravuje alebo mení tie otázky, ktoré budí najväčšie kontroverzie," povedal Duda.
Komisia by mala mať právomoc ľuďom, u ktorých dôjde k záveru, že konali pod ruským vplyvom, na desať rokov zamedziť v možnosti získať bezpečnostnú previerku alebo zakázať prácu v pozíciách s zodpovednosťou za verejné prostriedky.
Tým by ich fakticky diskvalifikovala z verejných funkcií. Členov komisie má vyberať parlament, v ktorom majú teraz väčšinu konzervatívna strana Právo a spravodlivosť a jeho slabší vládny spojenec.
Poľský prezident nanovo navrhuje, aby v komisii nezasadali poslanci, ale odborníci, píše portál gazeta.pl. Ďalšia zmena sa týka spôsobu odvolania proti rozhodnutiu, ku ktorému komisia dospeje.
Podľa Dudu by o tom mali rozhodovať všeobecné, a nie správne súdy. Navrhuje tiež, aby z nej vypadol zákaz výkonu verejnej funkcie, a chce ho nahradiť formuláciou, že "človek, u ktorého sa zistilo, že konal pod ruským vplyvom, nie je zárukou, že bude riadne vykonávať verejný úrad".
Duda zároveň povedal, že "komisia pre posúdenie ruského vplyvu mala vzniknúť skôr a musí čo najskôr začať pracovať". Je presvedčený, že bude fungovať ako nástroj na to, aby Rusko svoj vplyv v Poľsku nešírilo.
Vládnuca národno-konzervatívna strana Právo a spravodlivosť hovorí, že liberálna opozičná Občianska platforma dovolila, aby sa Poľsko stalo nebezpečne závislým od ruských fosílnych palív v čase vlády PO v rokoch 2007 až 2015. To podľa PiS vyvoláva otázky, či boli členovia PO pod nadvládou Moskvy.
PO tejto kritike odmieta a opozícia zákon prekrstila na "lex Tusk" s využitím latinského termínu pre "zákon". Podľa nich je totiž cieľom zákona odstaviť predsedu PO a bývalého premiéra a predsedu Európskej rady Donalda Tuska z politickej scény pred parlamentnými voľbami plánovanými na tohtoročnú jeseň. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Trump dúfa, že Rusko a Ukrajina sa počas najbližších dní dohodnú a následne začnú vo veľkom obchodovať s USA. Čítaj ďalej
Zelenskyj navrhol Rusku zastavenie útokov zacielených na civilnú infraštruktúru, a to najmenej na 30 dní. Čítaj ďalej
Americké ministerstvo zahraničných vecí by uvítalo predĺženie veľkonočného prímeria vo vojne na Ukrajine. Čítaj ďalej
Ukrajina kritizovala americkú televíziu Fox News za to, že v popiske reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. Čítaj ďalej
Ruský prezident Putin nevydal nariadenie na predĺženie ním vyhláseného veľkonočného prímeria. Čítaj ďalej
Ukrajinské jednotky sa počas veľkonočného prímeria dostali pri Torecku do ruskej pasce. Informoval Zelenskyj. Čítaj ďalej
Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej
Ruské vojská prísne dodržiavajú krátkodobé prímerie, ktoré vyhlásil Putin, tvrdí ministerstvo obrany v Moskve. Čítaj ďalej