Podzemné zariadenia vo Fínsku ponúkajú inšpiráciu v čase, keď Európa zvyšuje pripravenosť na ruské hrozby.
Fínsko, ktoré zdieľa s Ruskom dlhú 1 340-kilometrovú hranicu, má sieť civilných obranných krytov v rámci svojej stratégie pripravenosti, ktorá siaha ešte do čias spred druhej svetovej vojny.
Vybúrané do granodioritového podložia Helsínk, desiatky metrov pod zemou, ľudia všetkých vekových kategórií plávajú a relaxujú v bazénoch alebo saunách v rozľahlej plavárni Itakeskus. Komplex je jedným z 50 500 civilných obranných krytov vo Fínsku, ktoré majú súhrnnú kapacitu pre približne 4,8 milióna z 5,6 milióna obyvateľov krajiny.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Bazény, ktoré môžu pojať až 3 800 ľudí, sa dajú vyprázdniť a premeniť na bombovzdorný kryt do 72 hodín. „Toto je najväčší civilný obranný kryt na svete, ktorý slúži ako plaváreň,“ vysvetlil Teemu Raatikainen, ktorý je vedúcim údržby už takmer 30 rokov.
Fínska bezpečnostná stratégia založená na dlhodobých investíciách do armády a pripravenosti, vrátane civilných obranných krytov, vzbudila medzinárodný záujem po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022 a zhoršenej bezpečnostnej situácii v celej Európe. Kryty sú veľmi dobre udržiavané, pretože ich ľudia používajú aj v bežných časoch.
Fínsky prístup zapojenia všetkých sektorov spoločnosti do bezpečnosti sa stal akousi „ochrannou známkou“ Fínska po jeho vstupe do NATO v roku 2023, povedal Matti Pesu, starší výskumník Fínskeho inštitútu medzinárodných vzťahov. Kryty sú navrhnuté tak, aby odolali výbuchom, zrúteniu budov, radiácii a toxickým látkam.
Fínsko, kde je vojenská služba povinná pre všetkých mužov a dobrovoľná pre ženy, dokáže rýchlo zmobilizovať približne 280-tisíc vojakov a celková vojenská rezerva zahŕňa približne 900-tisíc ľudí. Severská krajina oznámila, že do roku 2029 zvýši výdavky na národnú obranu na najmenej tri percentá HDP v reakcii na bezpečnostnú hrozbu zo strany Ruska. (SITA)