Dovoz ruskej ropy medziročne klesol o 90 percent
Dovoz ruskej ropy medziročne klesol o 90 percent. Medzeru v dodávkach ropy zaplnili rôzne krajiny vrátane Spojených štátov, Nórska, Alžírska, Brazílie, Angoly a Spojených arabských emirátov.
Vo februári 2022, teda v rovnakom mesiaci, ako Kremeľ spustil plnohodnotnú inváziu, Únia nakúpila 15,2 milióna ton ruskej ropy a rafinovaných produktov, ako sú nafta, petrolej a benzín. O rok neskôr, vo februári 2023, ten istý dovoz predstavoval 1,9 milióna ton a v marci ďalej klesol na 1,4 milióna ton.
Údaje, ktoré v pondelok zverejnil štatistický úrad EÚ Eurostat, odhaľujú účinky rozsiahleho zákazu ruskej ropy, na ktorom sa koncom vlaňajšieho mája po náročných rokovaniach dohodli lídri Únie. Zákaz vtedy rozdelili do dvoch častí, keďže sa vzťahoval na ropu dovážanú po mori aj rafinované produkty dovážané po mori a nadobudol účinnosť 5. decembra, respektíve 5. februára. Harmonogram bol navrhnutý tak, aby pomohol členským štátom prispôsobiť sa radikálnej transformácii a zákazu pre ich hlavného dodávateľa energií.
Z opatrenia však na žiadosť vnútrozemských krajín v strednej Európe, predovšetkým Maďarska, ktorého požiadavky oddialili konečné schválenie zákazu, vyňali dovoz ropy cez ropovod Družba. Marcové údaje podľa jednotlivých krajín pritom podľa Euronews ukazujú, že väčšina ruskej ropy smerovala do troch krajín fyzicky prepojených ropovodom Družba - Maďarska, Slovenska a Českej republiky.
Lídri Únie prisľúbili, že sa k otázke kontroverznej výnimky pre Družbu, ktorú stanovili ako časovo neobmedzenú, vrátia, zatiaľ však zostáva nedotknutá. „Celkový dovoz ropy z Ruska nedosiahol nulu v dôsledku určitých výnimiek uvedených v zákazoch, ktoré umožňujú obmedzený dovoz za špecifických podmienok,“ vysvetlil Eurostat v tlačovej správe.
Zmätok vyvolaný ruskou inváziou vyvolal otrasy v energetickom sektore, čo prinútilo členské štáty, aby v snahe upokojiť trhové ceny uvoľnili časť núdzových ropných rezerv. Podľa Eurostatu sa v marci 2023 iba päť členských štátov stále nachádzalo pod minimálnou úrovňou národných núdzových zásob ropy - Bulharsko, Česko, Írsko, Lotyšsko a Litva. (SITA, euronews)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Súd v Moskve uložil Googlu pokutu za zverejnenie údajov o padlých ruských vojakoch. Zaplatiť má zhruba 40-tisíc eur.
(TASR)Ukrajinské letectvo hlási, že v noci zostrelilo 42 útočných dronov na severe, východe, juhu aj v centrálnej časti krajiny. Čítaj ďalej
Rusko v nedeľu porušilo prímerie v takmer 3000 prípadoch, tvrdí ukrajinský prezident Zelenskyj. Čítaj ďalej
Rusko v noci podniklo vzdušný útok na Ukrajinu. Z Mykolajiva, Chersonu a Čerkasov hlásili výbuchy. Čítaj ďalej
Trump dúfa, že Rusko a Ukrajina sa počas najbližších dní dohodnú a následne začnú vo veľkom obchodovať s USA. Čítaj ďalej
Zelenskyj navrhol Rusku zastavenie útokov zacielených na civilnú infraštruktúru, a to najmenej na 30 dní. Čítaj ďalej
Americké ministerstvo zahraničných vecí by uvítalo predĺženie veľkonočného prímeria vo vojne na Ukrajine. Čítaj ďalej
Ukrajina kritizovala americkú televíziu Fox News za to, že v popiske reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. Čítaj ďalej