Parlament prijatím uznesenia uznal hladomor na Ukrajine
Parlament prijal uznesenie a uznal hladomor na Ukrajine v rokoch 1932 – 1933 za genocídu. Podobne kruté metódy používal podľa poslancov sovietsky režim aj v iných častiach Sovietskeho zväzu, najmä v Kazachstane či Bielorusku.
„Hladomor na Ukrajine predstavuje spoločne s holokaustom najtragickejšiu udalosť proti ľudskosti na európskom kontinente. Zapríčinil smrť miliónov Ukrajincov a Ukrajiniek, bol cynicky naplánovaný a kruto vykonaný sovietskym režimom s cieľom presadiť sovietsku politiku kolektivizácie poľnohospodárstva a potlačiť ukrajinské obyvateľstvo a ich národnú identitu,“ poukázali predkladatelia.
Poslanci Peter Osuský, Ondrej Dostál, Ján Benčík, Anna Zemanová, Tomáš Lehotský, Mária Kolíková, Jarmila Halgašová, Juraj Krúpa (SaS), Gábor Grendel (OĽaNO a priatelia) a nezaradení poslanci Jaroslav Naď (Demokrati) a Tomáš Valášek (Progresívne Slovensko) ďalej svoj návrh zdôvodňujú tým, že v súvislosti s pretrvávajúcou vojnou Ruska proti Ukrajine, v ktorej chce Rusko opäť zničiť ukrajinskú národnú identitu a fyzicky zlikvidovať Ukrajincov ako národ, treba jasne poukázať na minulé činy Ruska a urobiť všetko pre to, aby sa podobné činy na Ukrajine či kdekoľvek vo svete už nikdy neopakovali.
Parlament tak uznal „Holodomor,“ teda umelo vyvolaný hladomor na Ukrajine v rokoch 1932 – 1933 spôsobený zámernou politikou sovietskeho režimu na čele s Josifom Vissarionovičom Stalinom, za genocídu ukrajinského ľudu, keďže bol spáchaný s úmyslom zničiť skupinu ľudí úmyselným nastolením životných podmienok, ktoré mali viesť k ich fyzickému zničeniu.
Podobne kruté metódy používal podľa poslancov sovietsky režim aj v iných častiach Sovietskeho zväzu, najmä v Kazachstane, Bielorusku, na severnom Kaukaze a inde. Navrhovatelia poukazujú na to, že existujú dôkazy o tom, že sovietsky režim zámerne skonfiškoval zozbieranú úrodu obilnín a zavrel hranice, aby Ukrajincom zabránil utiecť pred vyhladovaním.
„Prebiehajúca ruská agresívna vojna proti Ukrajine, ničenie jej energetickej a poľnohospodárskej infraštruktúry, blokovanie vývozu ukrajinského obilia a krádež miliónov ton obilia zo strany Ruska obnovili obavy z rozsiahleho umelo vyvolaného hladomoru, najmä na globálnom juhu, ktorý je závislý od cenovo dostupného ukrajinského obilia,“ píše sa v návrhu. (SITA)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Francúzsky prezident vyhlásil, že Putin musí prestať klamať o tom, že chce mier, zatiaľ, čo pokračuje v útokoch. Čítaj ďalej
Rusko vrátilo Ukrajine telo novinárky, ktorú zajalo a ktorá následne zomrela v ruskej väzbe. Čítaj ďalej
Nie som šťastný z ruských úderov na Kyjev, odkázal Trump Putinovi. Zelenskyj tvrdí, že už robia dosť kompromisov.
(SME)Americký prezident Trump kritizoval nočné útoky na Kyjev. Putina vyzval, aby ich zastavil. Čítaj ďalej
Kremeľ uviedol, že Rusko nevedie rozhovory s Európou ani so Spojenými štátmi o dodávkach plynu cez Ukrajinu. Čítaj ďalej
V týchto dňoch môže verejnosť vidieť na vlastné oči, ako vyzerá sanitka zničená ruským dronom. Píše Fedor Blaščák.
(SME)Ukrajina podľa prezidenta Zelenského momentálne nevidí silný tlak na Rusko či nové sankcie voči nemu. Čítaj ďalej
Kallasová uviedla, že nočný ruský útok na Kyjev ukazuje, že Moskva blokuje mierové úsilie. Čítaj ďalej