Parlament prijatím uznesenia uznal hladomor na Ukrajine
Parlament prijal uznesenie a uznal hladomor na Ukrajine v rokoch 1932 – 1933 za genocídu. Podobne kruté metódy používal podľa poslancov sovietsky režim aj v iných častiach Sovietskeho zväzu, najmä v Kazachstane či Bielorusku.
„Hladomor na Ukrajine predstavuje spoločne s holokaustom najtragickejšiu udalosť proti ľudskosti na európskom kontinente. Zapríčinil smrť miliónov Ukrajincov a Ukrajiniek, bol cynicky naplánovaný a kruto vykonaný sovietskym režimom s cieľom presadiť sovietsku politiku kolektivizácie poľnohospodárstva a potlačiť ukrajinské obyvateľstvo a ich národnú identitu,“ poukázali predkladatelia.
Poslanci Peter Osuský, Ondrej Dostál, Ján Benčík, Anna Zemanová, Tomáš Lehotský, Mária Kolíková, Jarmila Halgašová, Juraj Krúpa (SaS), Gábor Grendel (OĽaNO a priatelia) a nezaradení poslanci Jaroslav Naď (Demokrati) a Tomáš Valášek (Progresívne Slovensko) ďalej svoj návrh zdôvodňujú tým, že v súvislosti s pretrvávajúcou vojnou Ruska proti Ukrajine, v ktorej chce Rusko opäť zničiť ukrajinskú národnú identitu a fyzicky zlikvidovať Ukrajincov ako národ, treba jasne poukázať na minulé činy Ruska a urobiť všetko pre to, aby sa podobné činy na Ukrajine či kdekoľvek vo svete už nikdy neopakovali.
Parlament tak uznal „Holodomor,“ teda umelo vyvolaný hladomor na Ukrajine v rokoch 1932 – 1933 spôsobený zámernou politikou sovietskeho režimu na čele s Josifom Vissarionovičom Stalinom, za genocídu ukrajinského ľudu, keďže bol spáchaný s úmyslom zničiť skupinu ľudí úmyselným nastolením životných podmienok, ktoré mali viesť k ich fyzickému zničeniu.
Podobne kruté metódy používal podľa poslancov sovietsky režim aj v iných častiach Sovietskeho zväzu, najmä v Kazachstane, Bielorusku, na severnom Kaukaze a inde. Navrhovatelia poukazujú na to, že existujú dôkazy o tom, že sovietsky režim zámerne skonfiškoval zozbieranú úrodu obilnín a zavrel hranice, aby Ukrajincom zabránil utiecť pred vyhladovaním.
„Prebiehajúca ruská agresívna vojna proti Ukrajine, ničenie jej energetickej a poľnohospodárskej infraštruktúry, blokovanie vývozu ukrajinského obilia a krádež miliónov ton obilia zo strany Ruska obnovili obavy z rozsiahleho umelo vyvolaného hladomoru, najmä na globálnom juhu, ktorý je závislý od cenovo dostupného ukrajinského obilia,“ píše sa v návrhu. (SITA)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Dánska vláda pripravuje balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu za zhruba 925 miliónov eur. Čítaj ďalej
Slovensko nedostalo z mierového nástroja EÚ žiadnu kompenzáciu za zbrane pre Ukrajinu, tvrdí minister obrany. Čítaj ďalej
Príjmy Ruska z ropy a plynu klesli v marci takmer o pätinu a výrazne sa podpísali pod výsledky za celý prvý štvrťrok.
(TASR)Ukrajinský prezident navštívil obec Jahidne v Černihivskej oblasti, ktorá sa stále zotavuje z ruskej okupácie. Čítaj ďalej
Rubio pred zasadnutím ministrov zahraničných vecí NATO odmietol „hystériu“ ohľadom členstva USA v Aliancii. Čítaj ďalej
Ukrajinská armáda pozná operačné zámery nepriateľa a pripravuje sa na narušenie jeho útočných akcií Čítaj ďalej
Počet zranených po útoku na Kryvyj Rih sa zvýšil na 17. Obete zostávajú štyri, tvrdí vojenská správa Dnepropetrovskej oblasti. Čítaj ďalej
Ruský vyjednávač pre ekonomiku Kirill Dmitrijev oznámil, že je vo Washingtone na rokovaniach o zlepšení vzťahov. Čítaj ďalej