SaS predstavila Radu pre obnovu dôvery v spravodlivosť
SaS predstavila Radu pre obnovu dôvery v spravodlivosť. Povedie ju bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.
Ako Kolíková uviedla na dnešnej tlačovej besede, v SaS patria spravodlivosť a právny štát medzi priority, s čím súvisí obnova dôvery v štát. Je podľa nej dôležité vysporiadať sa v spoločnosti s korupčnými kauzami.
Ako ďalej Kolíková vysvetlila, Rada pre obnovu dôvery v spravodlivosť chce v prvom rade postaviť páchateľov pred súd, vysporiadať sa s paragrafom 363 a urobiť reformu prokuratúry. Ďalšou prioritou rady je dotiahnuť reformu súdnictva. Znamenalo by to skoršie a zrozumiteľné rozhodnutia. Ako dodala Kolíková, súvisí s tým aj elektronizácia justície, ktorá by znamenala rýchlejšie a lacnejšie súdne konanie.
Kolíková a doplnila, že je tiež potrebné nastaviť tresty tak, aby boli primerané a aby sa umožnili alternatívne tresty tam, kde je to možné, pretože je to lacnejšie a humánnejšie. „Poslednou prioritou je ochrana ľudským práv. Ochrana práv Rómov, práv žien, práv ľudí, párov rovnakého pohlavia, a teda aj práva pre ľudí LGBTI komunity," uzavrela Kolíková
Ďalšími členmi Rady pre obnovu dôvery v spravodlivosť sú právnička Slávomíra Henčeková, riaditeľ legislatívno-právneho odboru v kancelárii prezidentky Tomáš Hubinák, etnografka a historička Zuzana Kumanová, bývalý generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže Róbert Mudronček, poslanec Národnej rady SR a právnik Alojz Baránik, slovenský politik a sociológ Ondrej Dostál a tiež advokát, právny historik, teoretik a metodológ práva, vysokoškolský pedagóg Tomáš Gábriš. (SITA)
Ďalšie príspevky na tému: Voľby 2023
Narušenie demokracie pomocou AI počas vlaňajších volieb je varovným príkladom pre voľby na celom svete, upozorňuje WEF.
(SITA)Cynická obluda: Najpodstatnejšou udalosťou roka 2023 boli u nás parlamentné voľby. Veľa sa o nich popísalo, podiskutovalo aj poanalyzovalo. Tu to máte všetko v jednom obrázku z októbra.
(SME)Politické strany dostanú za výsledky tohtoročných volieb príspevok vo výške 92,87 milióna eur. Príspevok si rozdelí osem strán a jedna koalícia, ktoré vo voľbách dosiahli aspoň tri percentá hlasov.
(TASR)Cynická obluda: Dôchodcovskí voliči Smeru boli tí najnahnevanejší, pokiaľ išlo o to, že Slovensko pomáha Ukrajine. Chceli, aby radšej tie peniaze skončili v ich peňaženkách. Takže teraz budú môcť pocítiť efekt svojich rozhodnutí na vlastnej koži.
(SME)Voľby do Národnej rady by v novembri vyhrala strana Smer so ziskom 24 percent hlasov. Nasleduje Progresívne Slovensko s 19,1 percenta a Hlas s 15,1 percenta. Vyplýva to z volebného modelu agentúry Ipsos pre Denník N.
(TASR)Tohtoročné parlamentné voľby boli historicky najdrahšie. Strany do predvolebnej kampane vložili celkom 26,8 milióna eur, čo je o tri milióny viac ako vo voľbách roku 2020, ktoré boli doteraz najdrahšími.
(SITA)Voľby sú vo viacerých smeroch vhodnou príležitosťou na zhodnotenie politickej situácie v krajine. Dáta z volieb majú oproti prieskumom výhodu v tom, že ukazujú skutočné rozhodovanie občanov. Píše politológ Michal Ovádek.
(SME)Odliv kvalitných štátnych úradníkov zo štátnej správy a odliv mozgov zo Slovenska môže byť najväčší dôsledok týchto volieb. O tom, ale aj o ďalších veciach diskutovali Lívia Vašáková a Ivan Mikloš v Rozhovoroch ZKH.