Ukrajina zvažuje slávenie Vianoc v inom termíne ako ruská pravoslávna cirkev
Na Ukrajine zvažujú slávenie vianočných sviatkov v inom termíne, než v akom ich slávi ruská pravoslávna cirkev. Prezident Zelenskyj predložil parlamentu návrh na presunutie slávenia Vianoc zo 7. januára na 25. decembra.
Nový zákon má za cieľ "zanechať ruské dedičstvo vnútených Vianoc", uviedol ukrajinský minister kultúry Oleksandr Tkačenko.
Dodal, že zákon by Ukrajinu ešte viac priblížil k tradíciám európskych krajín, s ktorými "Ukrajina zdieľa spoločné hodnoty".
Podľa BBC sa k niektorej z národných pravoslávnych cirkví hlási viac ako 200 miliónov ľudí na celom svete. Väčšina z nich slávi Vianoce podľa juliánskeho kalendára 7. januára. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Ruský prezident Putin sa poďakoval severokórejským vojakom za podporu v boji proti Ukrajine v Kurskej oblasti. Čítaj ďalej
Európa by sa mala otvoriť Rusom, myslia si experti. Ak odídu tí najliberálnejší, režim to oslabí, tvrdia.
(SME)Podpora Ruska a nasadenie vojakov KĽDR proti Ukrajine musia skončiť, uviedlo americké ministerstvo zahraničia. Čítaj ďalej
Nemecký minister obrany Pistorius kritizuje americké návrhy na rozsiahle odstúpenie ukrajinských území Rusku. Čítaj ďalej
Celosvetové vojenské výdavky vlani rekordne narástli, dosiahli 2,72 bilióna dolárov. Na štvrté miesto sa dostalo Nemecko.
(TASR)Americký prezident Trump vyzval Rusko, aby prestalo útočiť na Ukrajinu a podpísalo mierovú dohodu. Čítaj ďalej
Severná Kórea po prvý raz potvrdila, že vyslala vojakov do Ruska na podporu jeho vojny proti Ukrajine. Čítaj ďalej
Zelenskyj obvinil Rusko, že sa pokúša oklamať USA a ďalšie krajiny, a ďalej pokračovať vo vojne proti Ukrajine. Čítaj ďalej