Kyjev upozorňuje na možné prerušenie kľúčových dodávok ruského plynu do Európy
Kyjev pravdepodobne neobnoví dohodu o tranzite plynu, ktorá umožňuje ruskému Gazpromu vyvážať zemný plyn do Európskej únie prostredníctvom plynovodov cez Ukrajinu, povedal ukrajinský minister energetiky Haluščenko.
Dohoda o tranzite z roku 2019 platí do konca roka 2024 a umožňuje Gazpromu vyvážať cez Ukrajinu viac ako 40 miliónov metrov kubických plynu ročne, čo Kyjevu prináša približne sedem miliárd dolárov ročne.
„Som presvedčený, že Európa do zimy 2024 ruský plyn vôbec nebude potrebovať,“ skonštatoval Haluščenko v telefonickom rozhovore pre Politico.
„Ak teraz zisky z ruského plynu platia za ruskú vojnovú agresiu proti Ukrajine a súkromnú armádu Gazpromu, v budúcnosti by mali platiť len reparácie,“ dodal s tým, že vojna znamená, že „bilaterálne rokovania nie sú možné“.
Pozemná trasa cez Ukrajinu je jedným z dvoch plynovodných spojení medzi Ruskom a Západom. Stále predstavuje približne päť percent dovozu plynu do bloku, no je to už len tretina predvojnovej úrovne.
Pochybnosti o budúcnosti tranzitu plynu pritom nevyvoláva len Ukrajina, pripomína Politico s tým, že šéf Gazpromu Alexej Miller minulý týždeň varoval, že jeho spoločnosť zastaví vývoz, ak Ukrajina neupustí od snahy o zhabanie ruského štátneho majetku s cieľom vymôcť odškodné vo výške päť miliárd dolárov za energetickú infraštruktúru, ktorú Moskva nezákonne vyvlastnila pri anexii Krymu v roku 2014. Gazprom a ukrajinský Naftogaz sa sporia aj o tranzitné poplatky.
Napriek bombám, raketám a bezpilotným lietadlám, ktoré ničia ukrajinskú energetickú infraštruktúru, sieť plynovodov naďalej dodáva plyn do EÚ, kde končí najmä v Rakúsku, na Slovensku, v Taliansku a Maďarsku, konštatuje Politico.
Ruský plyn z plynovodov nepodlieha sankciám, ale Európska komisia plánuje do roku 2027 ukončiť závislosť bloku od fosílnych palív z Moskvy.
Čoraz častejšie sa však objavuje kritika, že krajiny, ktoré stále využívajú ruský plyn, nepostupujú dostatočne rýchlo, aby diverzifikovali svoje zdroje. Dovoz ruského plynu do Rakúska sa, napríklad, vrátil na predvojnovú úroveň a Maďarsko, ktoré dostáva približne 4,5 miliardy metrov kubických ročne, v apríli podpísalo s Gazpromom dohodu o ďalších dodávkach.
Ukončenie dohody o dodávkach plynu zo strany Kyjeva by tak mohlo týmto krajinám spôsobiť problémy, upozorňuje Politico. (SITA)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Trump dúfa, že Rusko a Ukrajina sa počas najbližších dní dohodnú a následne začnú vo veľkom obchodovať s USA. Čítaj ďalej
Zelenskyj navrhol Rusku zastavenie útokov zacielených na civilnú infraštruktúru, a to najmenej na 30 dní. Čítaj ďalej
Americké ministerstvo zahraničných vecí by uvítalo predĺženie veľkonočného prímeria vo vojne na Ukrajine. Čítaj ďalej
Ukrajina kritizovala americkú televíziu Fox News za to, že v popiske reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. Čítaj ďalej
Ruský prezident Putin nevydal nariadenie na predĺženie ním vyhláseného veľkonočného prímeria. Čítaj ďalej
Ukrajinské jednotky sa počas veľkonočného prímeria dostali pri Torecku do ruskej pasce. Informoval Zelenskyj. Čítaj ďalej
Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej
Ruské vojská prísne dodržiavajú krátkodobé prímerie, ktoré vyhlásil Putin, tvrdí ministerstvo obrany v Moskve. Čítaj ďalej