Rusko zaradilo novinára Dmitrija Muratova na zoznam zahraničných agentov
Rusko zaradilo novinára a laureáta Nobelovej ceny za mier Dmitrija Muratova na zoznam tzv. zahraničných agentov. Moskva zintenzívnila represie voči kritikom vlády po 24. februári 2022, keď začala inváziu na Ukrajinu.
Muratov podľa ruského ministerstva spravodlivosti využíval zahraničné platformy na šírenie názorov zameraných na vytváranie negatívneho postoja voči zahraničnej i domácej politike Ruskej federácie. Tiež ho obvinilo z vytvárania a distribúcie obsahu od ďalších zahraničných agentov.
Označenie zahraničný agent pripomína výraz "nepriateľ ľudu" zo sovietskej éry, píše AFP. V posledných rokoch sa v Rusku používa najmä v súvislosti s kritikmi Kremľa, novinármi či ľudskoprávnymi aktivistami, obvinenými z vykonávania politickej činnosti financovanej zo zahraničia. Jednotlivci a skupiny zaradení na tento zoznam musia okrem iného oznámiť svoje zdroje financovania.
Muratov získal Nobelovu cenu za mier v roku 2021 spolu s filipínskou novinárkou Mariou Ressovou. Nórsky výbor ich ocenil "za úsilie o ochranu slobody prejavu, ktorá je predpokladom demokracie a trvalého mieru" v každej krajine.
Tento novinár bol v roku 1993 jedným zo spoluzakladateľov novín Novaja Gazeta. Od roku 2000 bolo zabitých viacero reportérov týchto novín, pripomína AFP. Jednou z nich aj Anna Politkovská, ktorú zastrelili v októbri 2006 v Moskve. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Ukrajina nariadila pre postup Rusov evakuáciu siedmich dedín v Dnepropetrovskej oblasti. Čítaj ďalej
Rusi podnikli masívny dronový útok na Dnipro, o život prišiel najmenej jeden civilista. Čítaj ďalej
Na Ukrajine zadržali viacero predstaviteľov obranného sektora podozrivých z dodávania chybnej munície. Čítaj ďalej
Putinov návrh na prímerie 9. mája možno považovať za začiatok priamych rokovaní s Kyjevom bez predbežných podmienok. Čítaj ďalej
Lotyša odsúdili v jeho vlasti na šesťročné väzenie za to, že bojoval na Ukrajine na strane ruských síl. Čítaj ďalej
Odsúdil obyvateľa okupovaného ukrajinského mesta Melitopol na 27 rokov väzenia za pokus o vraždu absolventov leteckej školy. Čítaj ďalej
Ukrajina od začiatku tohto roka podpísala kontrakty na nákup 1,5 miliardy metrov kubických zemného plynu. Čítaj ďalej
Zelenskyj vyzval na spravodlivé ukončenie vojny s Ruskom, odmietol návrhy územných ústupkov zo strany Ukrajiny. Čítaj ďalej