Agenta nemeckej tajnej služby obvinili zo špionáže pre Rusko
Zamestnanec nemeckej Spolkovej spravodajskej služby a jeho známy boli obvinení z vlastizrady, a to pre údajné odovzdanie tajných dokumentov Rusku, oznámila nemecká spolková prokuratúra.
Zamestnanec Spolkovej spravodajskej služby (BND) identifikovaný v súlade s nemeckými pravidlami o ochrane osobných údajov len ako Carsten L. bol zadržaný ešte v decembri minulého roka v Berlíne a odvtedy je vo väzbe. Druhý podozrivý, nemecký podnikateľ Arthur E., bol zadržaný 22. januára na letisku v Mníchove, kam priletel zo Spojených štátov.
BND už v čase prvého zadržania uviedla, že do prípadu okamžite zapojila prokuratúru po tom, ako jej interné vyšetrovanie potvrdilo možný prípad vlastizrady.
Spolková prokuratúra v piatok informovala, že Carsten L. sa s Arthurom E. poznal prinajmenšom od mája 2021, pričom druhý zmienený muž bol v kontakte aj s istým podnikateľom z Ruska, ktorý mal väzby na ruskú Federálnu bezpečnostnú službu (FSB).
Všetci traja sa údajne stretli v septembri 2022, pričom plánovali, ako získajú citlivé informácie BND pre FSB. Carsten L. následne v septembri a októbri získal – buď na svojom pracovisku v Berlíne alebo pri Mníchove – deväť tajných dokumentov BND.
Materiály odovzdal Arthurovi E., ktorý si ich odfotografoval a zdigitalizované odviezol do Moskvy. Tam ich vytlačil a odovzdal ruským agentom.
Prokuratúra uviedla, že pri vyšetrovaní úzko spolupracovala jednak s BND, ako aj sa americkým Federálnym úradom pre vyšetrovanie (FBI). Prokuratúra tvrdí, že FSB zaplatila Carstenovi L. prinajmenšom 450 000 a Arthurovi E. 400 000 eur za ich služby.
Za vlastizradu im v súlade s nemeckými zákonmi hrozí trest odňatia slobody v rozmedzí piatich rokov až po doživotie. Podľa správ viacerých nemeckých médií Arthur E. s vyšetrovateľmi plne spolupracoval, zatiaľ čo Carsten L. sa k obvineniam nevyjadril.
Ruská FSB ich údajne požiadala o informácie o umiestnení amerických zariadení na odpaľovanie rakiet. Zaujímala sa aj o podrobnosti o nemeckých systémoch protivzdušnej obrany. Súdny proces s obvinenými bude zrejme neverejný, keďže prípad sa týka utajovaných skutočností. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Ukrajinský prezident Zelenskyj označil Putinovo prímerie za ďalší pokus o manipuláciu. Čítaj ďalej
Západní spojenci sa chystajú do desiatich dní zvýšiť tlak na Rusko, povedal francúzsky prezident Macron. Čítaj ďalej
Americký minister Rubio v telefonáte s ruským náprotivkom uviedol, že je potrebné ukončiť vojnu na Ukrajine. Čítaj ďalej
Moskovská burza spustila službu mimoburzového obchodovania so zablokovanými americkými akciami. Čítaj ďalej
Zoskupenie krajín BRICS môže obnoviť diskusie o vytvorení jednotnej meny, keď na to budú vhodné podmienky. Čítaj ďalej
Podpora Ukrajiny je nevyhnutná pre zachovanie mieru a slobody v Nemecku, vyhlásil budúci kancelár Merz. Čítaj ďalej
Ukrajina v reakcii na Putinov návrh žiada najmenej 30-dňové prímerie, uviedol minister zahraničia Sybiha. Čítaj ďalej
Moskva nevidí dôvod ustupovať a naťahuje rokovania. USA chcú dohodu ešte tento týždeň.
(SME)