SME
  1. SME Minúta
  2. Svet
  3. Ukrajina dobyla späť štyri ťažobné plošiny pri Kryme, tvrdí rozviedka
11. 9. 2023
|
12:46
|
Svet

Ukrajina dobyla späť štyri ťažobné plošiny pri Kryme, tvrdí rozviedka

Ukrajina dobyla späť štyri ťažobné plošiny pri Kryme, ktoré Rusko okupovalo od roku 2015, tvrdí vojenská rozviedka. Plošiny, ktoré slúžia na dobývanie ropy a plynu, Rusko po rozpútaní vojny proti Ukrajine využívalo ako heliporty a umiestnilo na nich radary.

"Unikátnu operáciu na opätovné ovládnutie plošín podnikli jednotky vojenskej rozviedky. Podarilo sa dobyť plošiny Petro Hodovalec, Ukrajina, Tavrida a Syvaš. Špeciálnym silám sa pri operácii podarilo získať cennú korisť v podobe zásob neriadených striel pre vrtuľníky a tiež radar Neva, ktorý dokáže sledovať pohyb lodí v Čiernom mori, "napísala rozviedka na sieti Telegram.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri jednej fáze operácie nastal boj medzi ukrajinskými špeciálnymi jednotkami v člnoch a ruskou stíhačkou Su-30. "Ruské lietadlo bolo poškodené a muselo ustúpiť," tvrdí rozviedka. Ruské ministerstvo obrany vtedy naopak tvrdilo, že potopilo dva ukrajinské člny.

Na boje medzi Rusmi a Ukrajincami o ovládnutie plošín, ktoré môžu rovnako ako v prípade Hadieho ostrova na západe Čierneho mora poslúžiť ako predsunuté základne či heliporty a môžu byť na nich umiestnené strely dlhého doletu, upozornilo britské ministerstvo obrany v auguste.

Na Ukrajine sa spomínané plošiny prezývajú Bojkove veže, a to kvôli korupčnému škandálu z roku 2011, keď vyšlo najavo, že dve plošiny boli zakúpené za dvojnásobok trhovej ceny, čo štátny rozpočet pripravilo o 400 miliónov dolárov.

V škandále podľa BBC figuroval neskôr zvrhnutý prezident Viktor Janukovyč a bývalý šéf centrálnej banky Serhij Arbuzov, avšak aféra bola pomenovaná po vtedajšom ministrovi palív a uhoľného priemyslu, aj keď minister Jurij Bojko medzi podozrivými nefiguroval. (ČTK)

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine

23:12
Svet

Trump dúfa, že Rusko a Ukrajina sa počas najbližších dní dohodnú a následne začnú vo veľkom obchodovať s USA. Čítaj ďalej

22:12
Svet

Zelenskyj navrhol Rusku zastavenie útokov zacielených na civilnú infraštruktúru, a to najmenej na 30 dní. Čítaj ďalej

21:06
Svet

Americké ministerstvo zahraničných vecí by uvítalo predĺženie veľkonočného prímeria vo vojne na Ukrajine. Čítaj ďalej

20:55
Svet

Ukrajina kritizovala americkú televíziu Fox News za to, že v popiske reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. Čítaj ďalej

18:11
Svet
Dôležité

Ruský prezident Putin nevydal nariadenie na predĺženie ním vyhláseného veľkonočného prímeria. Čítaj ďalej

17:57
Svet

Ukrajinské jednotky sa počas veľkonočného prímeria dostali pri Torecku do ruskej pasce. Informoval Zelenskyj. Čítaj ďalej

17:18
Ekonomika

Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy.  Čítaj ďalej

11:38
Svet

Ruské vojská prísne dodržiavajú krátkodobé prímerie, ktoré vyhlásil Putin, tvrdí ministerstvo obrany v Moskve. Čítaj ďalej

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 835
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 635
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 530
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 199
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 078
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 845
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 742
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 717
SkryťZatvoriť reklamu