Rumunsko stavia pri hraniciach s Ukrajinou protiletecké kryty
12. 9. 2023
|
20:20
|
Svet
Rumunsko stavia pri hraniciach s Ukrajinou protiletecké kryty
Rumunsko začalo v blízkosti ukrajinských hraníc s výstavbou protileteckých krytov pre obyvateľov, oznámilo rumunské ministerstvo obrany. Dva kryty pre obyvateľov pohraničnej dediny Plauru stavia približne 50 rumunských vojakov.
Bukurešť k ich výstavbe pristúpila po tom, ako sa v sobotu pri tejto dedine úlomky dronu podobného tým, aké používa ruská armáda. Ďalšie trosky sa v rovnakej oblasti našli aj niekoľko dní predtým.
Rumunsko už skôr začalo posilňovať opatrenia zamerané na monitorovanie a bezpečnosť svojho vzdušného priestoru, čím reagovalo na opakované ruské útoky v blízkosti rumunsko-ukrajinských hraníc.
Rumunský Národný výbor pre výnimočné situácie (CNSU) uplynulý piatok rozhodol, že v delte Dunaja budú zavedené opatrenia na ochranu pred hrozbami zo vzduchu, a tiež príslušné výstražné mechanizmy.
Okrem krytov v Plauru budú opatrenia zahŕňať aj varovania pred prípadnou "hrozbou padajúcich prvkov", ktoré sa na telefónoch zobrazia Rumunom žijúcim v blízkosti pohraničných ukrajinských dunajských prístavov.
Rusko v poslednom období opakovane útočilo na ukrajinské prístavy Reni, Izmajil a Kilija. Tie sú na dohľad od rumunských obcí na opačnom brehu rieky Dunaj.
Hlavnou témou rozhovorov boli mierové rokovania o vojne na Ukrajine, oznámilo ministerstvo zahraničia.
„Slovensko naďalej zdôrazňuje, že tento konflikt nemá vojenské riešenie a plne preto podporujeme aktivity novej administratívy Spojených štátov amerických. Je potrebné vrátiť sa k mierovým rokovaniam a diplomatickým riešeniam v súlade s Chartou OSN a medzinárodným právom,“ zdôraznil Blanár.
Ministri diskutovali tiež o energetickej bezpečnosti a rastúcich cenách plynu, ktoré podľa vyhlásenia ministerstva poškodzujú Slovensko, celú Európsku úniu a súčasne aj samotnú Ukrajinu. Pre SR ostáva preto kľúčovou otázkou tranzit plynu cez ukrajinské územie. (TASR)
Severoatlantická aliancia sa obáva, že by Rusko mohlo rozmiestniť jadrové zbrane vo vesmíre. Čítaj ďalej
Generálny tajomník NATO Mark Rutte to v sobotu povedal denníku Welt am Sonntag, z ktorého cituje agentúra DPA.
NATO si je podľa Rutteho vedomé, že Rusko o takomto scenári uvažuje. Súčasné kapacity Moskvy vo vesmíre pritom generálny tajomník Aliancie označil za zastarané a neporovnateľné so Západom. Práve vývoj jadrových zbraní vo vesmíre by však podľa jeho slov mohol Rusku dopomôcť k ich zlepšeniu a vyvoláva tak hlboké obavy.
Má ísť o tzv. protisatelitné zbrane, ktoré nie sú namierené na Zem ale na satelity. Zničenie satelitov by však mohlo spôsobiť na Zemi chaos vzhľadom na skutočnosť, že práve vďaka nim fungujú mnohé systémy. Rutte v tomto zmysle varoval pred potenciálnym porušením Kozmickej zmluvy (Outer Space Treaty) z roku 1967, ktorá nariaďuje využívanie vesmíru výhradne na mierové účely a ratifikovala ju väčšina sveta vrátane Ruska či Spojených štátov.
Rutte tiež povedal, že v posledných rokoch sa konkurencia vo vesmíre stala drsnejšou a oveľa intenzívnejšou, pričom samotný kozmos je tak preplnenejší, nebezpečný a nepredvídateľný. Podľa jeho slov sa to pritom netýka len tzv. komerčnej sféry, ale aj obrany a teda aj celkovej bezpečnosti.
Článok 5 Severoatlantickej zmluvy o vzájomnej obrane, ktorý stanovuje, že ozbrojený útok proti jednému alebo viacerým členom NATO sa považuje za útok proti celej Aliancii, sa vzťahuje aj na útoky vo vesmíre či z vesmíru, približuje DPA. (TASR)
Donald Trump vyzval Rusko, aby konal rýchlejšie a ukončil „nezmyselnú vojnu“ s Ukrajinou. Čítaj ďalej
„Rusko sa musí pohnúť,“ napísal Trump na svojej platforme Truth Social a dodal, že konflikt, ktorý sa začal vo februári 2022, keď Moskva vyslala vojská na Ukrajinu, je „nezmyselný“ a „nikdy sa nemal stať“.
Trump sa takto vyjadril tesne pred piatkovým stretnutím jeho splnomocnenca Steva Witkoffa s Vladimirom Putinom v Petrohrade, ktoré podľa ruských štátnych tlačových agentúr trvalo štyri a pol hodiny. Kremeľ však následne uviedol iba to, že stretnutie sa uskutočnilo a „zameralo sa na rôzne aspekty urovnania na Ukrajine“. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov predtým povedal, že od rozhovorov neočakáva žiadne diplomatické „prielomy“.
Na západe Ukrajiny by mohli vzniknúť zóny pod kontrolou britských a francúzskych vojakov, hovorí osobitný vyslanec Trumpa. Čítaj ďalej
Zóny pod kontrolou britských a francúzskych vojakov na Ukrajine navrhol osobitný vyslanec amerického prezidenta Donalda Trumpa pre Ukrajinu Keith Kellogg v rozhovore pre sobotňajšie vydanie britského denníka The Times.
Podľa Kellogga by mohlo ísť o zóny zodpovednosti západne od rieky Dneper s demilitarizovanou zónou, ktorá by ich oddeľovala od oblastí okupovaných Ruskom na východe Ukrajiny. „Ste západne od (Dnepra), čo je veľká prekážka,“ povedal Kellogg a dodal, že tieto sily by preto „vôbec neprovokovali“ Rusko.
Demilitarizovaná zóna by podľa Trumpovho splnomocnenca mohla viesť pozdĺž existujúcich línií na východe Ukrajiny. Kellogg však pripustil, že ruský prezident Vladimir Putin „možno tento návrh neprijme“. (SITA, The Times)
Rusko v noci podniklo masívne dronové útoky na Ukrajinu, zranenia utrpeli najmenej štyria ľudia. Čítaj ďalej
Pri útokoch boli poškodené budovy v Kyjeve a ďalších častiach krajiny.
Ukrajinská protivzdušná obrana podľa vyhlásenia zostrelila 56 z 88 ruských dronov. Doplnila, že ďalších 24 dronov nedosiahlo svoje ciele, pravdepodobne z dôvodu použitia prostriedkov elektronického boja.
Starosta hlavného mesta Vitalij Kličko na sociálnej sieti oznámil, že v Kyjeve boli pri útokoch zranené najmenej tri osoby. Úlomky z dronov tiež údajne poškodili súkromný dom a niekoľko komerčných budov, čo spôsobilo veľké požiare v rôznych častiach Kyjeva, spresnili úrady.
Ďalší človek utrpel zranenia v Charkove na severovýchode krajiny, povedal starosta mesta Ihor Terechov. Škody na budovách hlásia aj v Dnipropetrovskej oblasti a v Odeskej oblasti. (TASR)
Počas uplynulého dňa na Ukrajine podľa Kyjeva Rusko stratilo 1 240 vojakov. Čítaj ďalej
Počet príslušníkov ruských ozbrojených síl vyradených z boja sa tak od začiatku vojny zvýšil na 931 450, uviedol v sobotu na Facebooku ukrajinský generálny štáb. Za uplynulý deň Moskva podľa neho prišla aj o 11 tankov, sedem obrnených bojových vozidiel pechoty, 49 delostreleckých systémov a dva raketomety.
Od začiatku invázie na Ukrajinu Rusko podľa Kyjeva celkovo stratilo už 10 591 tankov, 22 055 obrnených bojových vozidiel pechoty, 26 092 delostreleckých systémov a 1 362 raketometov.
Predstavitelia USA a Ukrajiny v piatok rokovali o dohode, ktorá by USA zaistila prístup k ukrajinským prírodným zdrojom. Čítaj ďalej
Podľa zdroja oboznámeného s rozhovormi sú však vyhliadky na dosiahnutie pokroku v rokovaniach „mizivé“ vzhľadom na ich „antagonistickú“ atmosféru, píše TASR na základe správy agentúry Reuters.
Najnovší návrh administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa je rozsiahlejší ako jeho pôvodná verzia, čo podľa zdroja vyvolalo napätie počas rokovaní vo Washingtone. Hovorca ministerstva financií potvrdil konanie rozhovorov, ktoré označil ako „technické“.
Podľa najnovšieho návrhu by USA získali výsadný prístup k ukrajinským ložiskám nerastných surovín a Kyjev by zároveň vkladal do spoločného investičného fondu všetky príjmy ukrajinských štátnych a súkromných firiem získané z ťažby prírodných zdrojov, píše Reuters. Navrhovaná dohoda by však Kyjevu neposkytla bezpečnostné záruky zo strany USA, ktoré považuje ukrajinská hlava štátu Volodymyr Zelenskyj za hlavnú prioritu v boji proti ruským silám.
Zdroj uviedol, že dokument obsahuje aj jednu nečakanú požiadavku, ktorou je prevzatie kontroly finančným úradom americkej vlády (DFC) nad plynovodom ruského energetického giganta Gazprom na Ukrajine, informuje Reuters.
Ukrajinská vláda si najala právnickú firmu Hogan Lovells ako externého poradcu pre dohodu o nerastoch, uviedol zdroj. Zelenskyj v stredu zdôraznil, že dohoda by mala byť výhodná pre obe krajiny a že by sa mohla zostaviť tak, aby pomohla modernizovať Ukrajinu.
Trump sa usiluje uzavrieť dohodu v rámci svojho úsilia o ukončenie vojny na Ukrajine a ako kompenzáciu za vojenskú a finančnú pomoc, ktorú Kyjevu poskytol v boji proti ruskej invázii jeho predchodca exprezident Joe Biden.
Najvyššie postavení predstavitelia Ukrajiny vrátane premiéra Denisa Šmyhala a ministra financií Serhija Marčenka sa 25. apríla zúčastnia na stretnutiach Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky vo Washingtone, uviedli podľa Reuters viaceré zdroje. (TASR)
Číňania bojujúci za Rusko na Ukrajine patria podľa zdrojov z USA k žoldnierom bez priamych väzieb na čínsku vládu. Čítaj ďalej
Uviedli to dvaja americkí predstavitelia napojení na spravodajské služby USA a tiež jeden bývalý predstaviteľ západných spravodajských služieb.
Najvyšší veliteľ amerických síl v Indo-pacifiku Samuel Paparo potvrdil, že ukrajinské sily zajali na východe krajiny dvoch mužov čínskeho pôvodu. Predtým o tom informoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, pričom ozrejmil, že Kyjev má informácie o 155 čínskych občanoch bojujúcich v mene Ruska.
Americkí predstavitelia pod zámienkou zachovania anonymity uviedli, že čínski vojaci majú pravdepodobne iba obmedzený výcvik a ich prítomnosť nemá žiadny badateľný vplyv na ruské vojenské operácie, píše agentúra Reuters.
Bývalý predstaviteľ západných tajných služieb, ktorý je oboznámený s touto problematikou, pre Reuters upresnil, že po boku Ruska bojuje približne 200 čínskych žoldnierov. Podľa jeho slov nemajú tieto osoby žiadne väzby na čínsku vládu.
Bývalý predstaviteľ však pripomenul, že niektorí čínski vojenskí dôstojníci so súhlasom Pekingu navštívili oblasti pri ruskej frontovej línii, aby získali poznatky a pozorovali taktiku boja.
Moskva a Peking od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 prehĺbili svoju politickú, vojenskú a hospodársku spoluprácu. Čína sa v rámci tohto konfliktu prezentuje ako neutrálna krajina a tvrdí, že neposiela zbrane ani jednej strane - na rozdiel od USA a západných krajín. Členské štáty NATO ju napriek tomu označujú za „rozhodujúceho prispievateľa“ k invázii Moskvy, ktorú nikdy neodsúdila.
Kyjev opakovane vyzýval Čínu, aby vytvorila tlak na Moskvu, a tak pomohla ukončiť vojnu, pre ktorú zahynuli už desaťtisíce ľudí. (TASR)