Irán a Hizballáh neboli vopred informované o plánoch Hamasu v Izraeli
Irán nebol vopred upovedomený o útoku, ktorý voči Izraelu podnikol Hamas. V rozhovore pre agentúru AP to v Bejrúte povedal člen exilového vedenia Hamasu Alí Baraka.
Dodal, že o rozsiahlej invázii vedel len úzky kruh najvyšších veliteľov v Gaze. Avizoval však, že spojenci Hamasu - ako sú Irán či libanonské šiitské hnutie Hizballáh - sa "do bitky zapoja, ak bude Gaza vystavená vyhladzovacej vojne".
Baraka súčasne poprel medializované správy, že iránski bezpečnostní predstavitelia pomáhali útok plánovať alebo naň dali súhlas na minulotýždňovom stretnutí v Bejrúte.
Pripustil pritom, že Irán a Hizballáh v minulosti Hamasu pomáhali. Spresnil však, že od vojny v Gaze v roku 2014 si Hamas vyrába rakety a cvičí svojich bojovníkov sám.
Baraka odmietol špekulácie, že cieľom útoku Hamasu na Izrael, ktorý bol údajne plánovaný viac ako rok, bolo zmariť snahy USA snažiacich sa presvedčiť Saudskú Arábiu, aby normalizovala svoje vzťahy s Izraelom.
Podľa jeho slov bolo konanie Hamasu dôsledkom radu krokov, ktoré za posledný rok podnikla izraelská krajne pravicová vláda - vrátane návštev izraelských politikov na posvätných miestach v Starom mesta Jeruzalema či zvýšeného tlaku na palestínskych väzňov zadržiavaných Izraelom.
Povedal tiež, že podľa informácií Palestínčanov mal Izrael údajne v pláne zabiť vodcov hnutia Hamas. Baraka vyhlásil, že dokonca aj samotný Hamas bol šokovaný rozsahom svojej operácie nazvanej búrka al-Aksá, pretože očakával, že Izrael útoku zabráni alebo ho aspoň lokalizuje.

"Boli sme prekvapení týmto veľkým zlyhaním," povedal Baraka s tým, že palestínski radikáli "plánovali (len) nejaké zisky" územia a zajatie rukojemníkov aby ich neskôr vymenili za svojich väzňov v Izraeli. Izraelskú armádu pre jej zlyhanie Baraka prirovnal k papierovému tigrovi.
Jeho tvrdeniu, že Hamas naplánoval len malú operáciu, protirečí podľa AP fakt, že na invázii sa zúčastnilo odhadom tisíc bojovníkov, ktorí útočili na súši, po mori a dokonca aj na motorových padákových klzákoch.
Baraka, ktorý bol roky zástupcom Hamasu v Libanone a teraz má na starosti koordináciu s inými palestínskymi frakciami, povedal, že jeho skupina využije Izraelčanov zajatých pri vpáde, aby si takto zabezpečila prepustenie všetkých Arabov zadržiavaných v izraelských väzniciach a dokonca aj niektorých Palestínčanov väznených v Spojených štátoch pre obvinenia z financovania Hamasu.
"V Amerike sú zadržiavaní Palestínčania. Budeme žiadať ich prepustenie," povedal bez toho, aby spresnil, koho má na mysli. Podľa Baraku je Hamas pripravený viesť s Izraelom dlhú vojnu a má arzenál rakiet, ktorý mu vydrží dlho.
"Dobre sme sa na túto vojnu pripravili a rátame so všetkými scenármi, dokonca aj so scenárom dlhej vojny," dodal. "Zastavíme život v sionistickej entite, ak sa agresia nezastaví v Gaze," varoval Baraka. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Izrael vs. Hamas
Netanjahu opäť obhajoval odvolanie šéfa Šin Betu. Pri útoku Hamasu žalostne zlyhal, vyhlásil izraelský premiér.
(TASR)Palestínsky Červený polmesiac označil izraelskú správu o vyšetrovaní zabitia záchranárov ako plnú lží.
(TASR)Vyšetrovanie incidentu, pri ktorom izraelskí vojaci zabili 15 palestínskych záchranárov, zistilo množstvo pochybení.
(ČTK)Krajne pravicový izraelský minister financií Bezalel Smotrič žiadal úplnú okupáciu Pásma Gazy. Čítaj ďalej
Tisícky ľudí opätovne demonštrovali v Izraeli za presadenie dohody o prepustení rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy. Čítaj ďalej
Hamas tvrdí, že nemá informácie o izraelsko-americkom vojakovi, ktorého militanti zajali počas útoku zo 7. októbra. Čítaj ďalej
Hamas už nemá takú kontrolu v uliciach miest Pásma Gazy. Kritiku však stále potláča.
(Washington Post)V priebehu dvoch dní zahynulo v Pásme Gazy vyše 90 ľudí. Niektoré z obetí sa ukrývali vo vyhradenej humanitárnej zóne.
(TASR)