Pásmo Gazy nemôže opustiť zhruba 13-tisíc spolupracovníkov OSN
Približne 13-tisíc spolupracovníkov OSN nemôže odísť z pásma Gazy, oznámila svetová organizácia. "Očividne nie sú v stave odísť," potvrdil hovorca OSN Stéphane Dujarric.
"Sústredia sa na to, aby v rámci svojho mandátu urobili všetko v záujme pomoci obyvateľstvu," dodal.
Ide predovšetkým o zamestnancov Agentúry OSN pre pomoc a prácu v prospech palestínskych utečencov (UNRWA), pričom väčšinu z nich tvoria Palestínčania. Približne 300 zamestnancov pochádza z iných krajín.
OSN má podľa vlastných vyjadrení v Gaze vytvorené svoje zásoby. "V istom okamihu, v nie príliš ďalekej budúcnosti, nám však zásoby dôjdu," upozornil Dujarric.
V súvislosti s vyhláseniami o zmrazení finančnej podpory pre Palestínčanov, ktoré okrem iného oznámila aj EÚ, vyjadril Dujarric nádej, že "financovanie aktivít OSN na obsadených palestínskych územiach a v pásme Gazy bude chránené". (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Izrael vs. Hamas
Netanjahu opäť obhajoval odvolanie šéfa Šin Betu. Pri útoku Hamasu žalostne zlyhal, vyhlásil izraelský premiér.
(TASR)Palestínsky Červený polmesiac označil izraelskú správu o vyšetrovaní zabitia záchranárov ako plnú lží.
(TASR)Vyšetrovanie incidentu, pri ktorom izraelskí vojaci zabili 15 palestínskych záchranárov, zistilo množstvo pochybení.
(ČTK)Krajne pravicový izraelský minister financií Bezalel Smotrič žiadal úplnú okupáciu Pásma Gazy. Čítaj ďalej
Tisícky ľudí opätovne demonštrovali v Izraeli za presadenie dohody o prepustení rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy. Čítaj ďalej
Hamas tvrdí, že nemá informácie o izraelsko-americkom vojakovi, ktorého militanti zajali počas útoku zo 7. októbra. Čítaj ďalej
Hamas už nemá takú kontrolu v uliciach miest Pásma Gazy. Kritiku však stále potláča.
(Washington Post)V priebehu dvoch dní zahynulo v Pásme Gazy vyše 90 ľudí. Niektoré z obetí sa ukrývali vo vyhradenej humanitárnej zóne.
(TASR)