Vojna na Blízkom východe môže spôsobiť recesiu svetovej ekonomiky
Ozbrojený konflikt medzi Izraelom a Hamasom by podobne ako skoršie vojny na Blízkom východe mohol poškodiť svetovú ekonomiku.
Ak by sa doň zapojili ďalšie krajiny, mohol by dokonca globálnu ekonomiku uvrhnúť do recesie, píše agentúra Bloomberg s odvolaním sa na prognózy analytickej spoločnosti Bloomberg Economics.
Tieto prognózy zahŕňajú tri základné scenáre možného vývoja konfliktu.
Podľa prvého scenára konflikt zostane prevažne obmedzený na Pásmo Gazy a Izrael, v druhom scenári sa zapoja aj susedné krajiny, ako sú Libanon a Sýria, zatiaľ čo tretí scenár počíta s priamou vojenskou konfrontáciou medzi Izraelom a Iránom, ktorý je úhlavným nepriateľom Izraela a podporuje Hamas.
Všetky tri scenáre znamenajú negatívny vplyv na svetovú ekonomiku v podobe drahšej ropy, vyššej inflácie a pomalšieho hospodárskeho rastu. (SME)
Ďalšie príspevky na tému: Izrael vs. Hamas
Vyšetrovanie incidentu, pri ktorom izraelskí vojaci zabili 15 palestínskych záchranárov, zistilo množstvo pochybení.
(ČTK)Krajne pravicový izraelský minister financií Bezalel Smotrič žiadal úplnú okupáciu Pásma Gazy. Čítaj ďalej
Tisícky ľudí opätovne demonštrovali v Izraeli za presadenie dohody o prepustení rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy. Čítaj ďalej
Hamas tvrdí, že nemá informácie o izraelsko-americkom vojakovi, ktorého militanti zajali počas útoku zo 7. októbra. Čítaj ďalej
Hamas už nemá takú kontrolu v uliciach miest Pásma Gazy. Kritiku však stále potláča.
(Washington Post)V priebehu dvoch dní zahynulo v Pásme Gazy vyše 90 ľudí. Niektoré z obetí sa ukrývali vo vyhradenej humanitárnej zóne.
(TASR)Nepriame rozhovory Izraela a Hamasu o prepustení zvyšných rukojemníkov a novom prímerí v Pásme Gazy uviazli.
(TASR)Medzinárodný výbor Červeného kríža oznámil, že jedna z jeho základní v Pásme Gazy bola poškodená výbušninou.
(TASR)