Biden o situácii na Blízkom východe telefonoval so Sísím, Súdáním i Scholzom
Americký prezident Biden absolvoval telefonické rozhovory s egyptským prezidentom Fattáhom Sísím, irackým premiérom Šijá Súdáním a nemeckým spolkovým kancelárom Scholzom. Hovorili o konflikte medzi Izraelom a Palestínčanmi.
Sísí a Biden v spoločnom telefonickom rozhovore zdôraznili potrebu zabrániť ďalšiemu stupňovaniu konfliktu medzi Palestínčanmi a Izraelom, aby nedošlo k ohrozeniu bezpečnosti v oblasti Blízkeho východu.
Zhodli sa, že prioritou je ochrana civilistov a dodanie humanitárnej pomoci do pásma Gazy, píše Reuters s odvolaním sa na vyjadrenie hovorcu egyptského prezidenta. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Izrael vs. Hamas
Netanjahu opäť obhajoval odvolanie šéfa Šin Betu. Pri útoku Hamasu žalostne zlyhal, vyhlásil izraelský premiér.
(TASR)Palestínsky Červený polmesiac označil izraelskú správu o vyšetrovaní zabitia záchranárov ako plnú lží.
(TASR)Vyšetrovanie incidentu, pri ktorom izraelskí vojaci zabili 15 palestínskych záchranárov, zistilo množstvo pochybení.
(ČTK)Krajne pravicový izraelský minister financií Bezalel Smotrič žiadal úplnú okupáciu Pásma Gazy. Čítaj ďalej
Tisícky ľudí opätovne demonštrovali v Izraeli za presadenie dohody o prepustení rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy. Čítaj ďalej
Hamas tvrdí, že nemá informácie o izraelsko-americkom vojakovi, ktorého militanti zajali počas útoku zo 7. októbra. Čítaj ďalej
Hamas už nemá takú kontrolu v uliciach miest Pásma Gazy. Kritiku však stále potláča.
(Washington Post)V priebehu dvoch dní zahynulo v Pásme Gazy vyše 90 ľudí. Niektoré z obetí sa ukrývali vo vyhradenej humanitárnej zóne.
(TASR)