Sunak v Jeruzaleme rokuje s Netanjahuom
Britský premiér Rishi Sunak rokuje s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom v Jeruzaleme. Prezidenta Jicchaka Herzoga pred tým ubezpečil o britskej solidarite a zdôraznil, že do Pásma Gazy musí prúdiť humanitárna pomoc.
Sunak je po nemeckom kancelárovi Olafovi Scholzovi a americkom prezidentovi Joeovi Bidenovi tretím lídrom zo skupiny vyspelých ekonomík G7, ktorý od začiatku vojny Izraela a Hamasu navštívil Izrael. O ceste francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona do Izraela médiá špekulujú.
"Boli ste s nami od prvého momentu, som veľmi vďačný za váš rešpekt, vítame vás s otvoreným srdcom," povedal Sunakovi Herzog v úvodnej verejnej časti rokovania v Jeruzaleme. Okrem vrelých slov sa izraelský prezident, rovnako ako iní izraelskí predstavitelia, však posťažoval na spôsob, akým britská verejnoprávna stanica BBC informuje o konflikte.
"Spôsob, ktorým BBC opisuje Hamas, je skreslením reality. Viem, že sám sa angažovať nemôžete, ale musí sa zdvihnúť nejaká nevôľa verejnosti, ktorá docieli nápravy," poznamenal Herzog. Sunak sa k spôsobu práce BBC širšie nevyjadroval, povedal však, že "činy Hamasu by sme mali nazývať hrozivým terorizmom".
Hoci Británia považuje Hamas za teroristickú organizáciu, BBC v redakčných prejavoch a textoch toto označenie nepoužíva, považuje ho za sugestívne.
Loading
...
Ďalšie príspevky na tému: Izrael vs. Hamas
Palestínsky Červený polmesiac označil izraelskú správu o vyšetrovaní zabitia záchranárov ako plnú lží.
(TASR)Vyšetrovanie incidentu, pri ktorom izraelskí vojaci zabili 15 palestínskych záchranárov, zistilo množstvo pochybení.
(ČTK)Krajne pravicový izraelský minister financií Bezalel Smotrič žiadal úplnú okupáciu Pásma Gazy. Čítaj ďalej
Tisícky ľudí opätovne demonštrovali v Izraeli za presadenie dohody o prepustení rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy. Čítaj ďalej
Hamas tvrdí, že nemá informácie o izraelsko-americkom vojakovi, ktorého militanti zajali počas útoku zo 7. októbra. Čítaj ďalej
Hamas už nemá takú kontrolu v uliciach miest Pásma Gazy. Kritiku však stále potláča.
(Washington Post)V priebehu dvoch dní zahynulo v Pásme Gazy vyše 90 ľudí. Niektoré z obetí sa ukrývali vo vyhradenej humanitárnej zóne.
(TASR)Nepriame rozhovory Izraela a Hamasu o prepustení zvyšných rukojemníkov a novom prímerí v Pásme Gazy uviazli.
(TASR)