Baerbocková chce zásadnú reformu EÚ, kým do nej vstúpi Ukrajina
Nemecká ministerka zahraničných vecí Baerbocková vyzvala na zásadnú reformu fungovania Európskej únie, ktorá je podľa nej podmienkou prijatia Ukrajiny a ďalších krajín.
Únia by podľa nej mala opustiť jednomyseľné rozhodovanie či preorganizovať Európsku komisiu, v ktorej by každý štát nemusel mať svojho komisára.
S obmedzením jednomyseľnosti dlhodobo nesúhlasia viaceré obzvlášť menšie členské krajiny.
"Nemôžeme jednoducho dovoliť, aby sa Európsky parlament a komisia stále rozrastali a rozrastali a boli stále väčšie," vyhlásila na stretnutí s kolegami z ďalších európskych krajín v Berlíne.
"Musíme prijať odvážne rozhodnutia. Krajiny ako Nemecko, napríklad, sú pripravené byť obmedzený čas bez vlastného komisára," povedala šéfka nemeckej diplomacie.
Z Berlína, ale aj Paríža sú v posledných mesiacoch počuť hlasy vládnych politikov vyzývajúcich na reformu rozhodovacích procesov únie. Dve najväčšie krajiny chcú, aby blok 27 štátov obmedzil v niektorých otázkach požiadavku jednomyseľného rozhodovania.
To sa v súčasnosti týka zahraničnej a bezpečnostnej politiky či daňových otázok. Zástancovia zmeny argumentujú, napríklad, prístupom Maďarska, ktorého vláda blokovala prijatie niektorých spoločných rozhodnutí od protiruských sankcií po globálnu firemnú daň.
Vládni činitelia viacerých krajín vrátane Česka sa však k zásadnejším zmenám, ako je obmedzenie počtu eurokomisárov, vyjadrujú skepticky, obávajú sa zníženia vplyvu svojich štátov na fungovanie únie.
Baerbocková však podotkla, že aby EÚ fungovala efektívne aj po plánovanom rozšírení, musí upraviť niektoré svoje princípy.
"Európska únia sa musí rozšíriť. To je geopolitický dôsledok ruskej vojny proti Ukrajine," povedala nemecká zelená politička. Podľa nej by jasné slovo mohli povedať lídri únijných štátov na decembrovom summite. Tam by mali debatovať o oficiálnom otvorení prístupových rozhovorov s Ukrajinou, na ktoré tlačia najmä krajiny z východného krídla EÚ.
Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba dnes podotkol, že by sa reforma EÚ a jej rozšírenie nemali dávať do súvislosti. "Reforma EÚ by nemala mať rozšírenie ako rukojemníka, musíme nájsť správnu rovnováhu," povedal Kuleba v Berlíne.
O vstup do EÚ sa okrem Ukrajiny usiluje aj Moldavsko, Gruzínsko či šestica balkánskych krajín. Činitelia únie odhadujú, že rozšírenie do konca tohto desaťročia nie je aj vzhľadom na zložitosť prijímacieho procesu a nevyhnutnú jednomyseľnosť príliš reálne. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Ruská armáda opakovane porušila Putinovo veľkonočné prímerie, uviedol ukrajinský prezident Zelenskyj. Čítaj ďalej
Ruský súd poslal do väzenia na takmer tri roky 19-ročnú aktivistku Dariu Kozyrevovú. Čítaj ďalej
Európskej únii nestačí ruské vyhlásenie o prímerí, chce najprv vidieť jasné činy a zastavenie agresie. Čítaj ďalej
Ukrajina bude dodržiavať veľkonočné prímerie, ktoré oznámil Putin, uviedol prezident Zelenskyj. Čítaj ďalej
V Nemecku sa konali veľkonočné mierové pochody. Ich účastníci žiadali zničenie jadrových zbraní a ukončenie vojen. Čítaj ďalej
Český minister zahraničia Lipavský vyzval ľudí, aby sa „nenechali oklamať propagandou“ ruského prezidenta Putina. Čítaj ďalej
Kyjev tvrdí, že Rusko napriek vyhláseniu veľkonočného prímeria neprestáva útočiť. Čítaj ďalej
Ukrajinský vzdušný priestor chránia aj ženy. "Čarodejnice z Buče" chcú odbremeniť aj mužov na fronte.
(SME)