Izraelská diplomacia je podľa ministra zahraničia pod narastajúcim tlakom
Izraelská diplomacia je podľa ministra zahraničia Kohena pod narastajúcim tlakom, aby krajina pracovala na eventuálnom uzatvorení prímeria s hnutím Hamas.
Okrem arabských krajín alebo Turecka po prímerí v Pásme Gazy volá napríklad francúzsky prezident Macron.
Naproti tomu iní kľúčoví hráči na medzinárodnom poli, predovšetkým Spojené štáty, Európska únia a Británia alebo Japonsko, hovoria len o "humanitárnych prestávkach" ako spôsobe, ako zmierniť utrpenie palestínskych civilistov.
"Z politického hľadiska vnímame, že Izrael je pod väčším tlakom. Nie veľmi vysokým, ale narastajúcim. Ministri zahraničia, s ktorými vediem rozhovory, častejšie nadnášajú tému humanitárnej situácie v Pásme Gazy. Ich šok zo 7. októbra ustúpil. Sú tu tiež takí, ktorí neverejne žiadajú, aby sme pracovali na prímerí," cituje Kohena web denníka Haarec. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Izrael vs. Hamas
Krajne pravicový izraelský minister financií Bezalel Smotrič žiadal úplnú okupáciu Pásma Gazy. Čítaj ďalej
Tisícky ľudí opätovne demonštrovali v Izraeli za presadenie dohody o prepustení rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy. Čítaj ďalej
Hamas tvrdí, že nemá informácie o izraelsko-americkom vojakovi, ktorého militanti zajali počas útoku zo 7. októbra. Čítaj ďalej
Hamas už nemá takú kontrolu v uliciach miest Pásma Gazy. Kritiku však stále potláča.
(Washington Post)V priebehu dvoch dní zahynulo v Pásme Gazy vyše 90 ľudí. Niektoré z obetí sa ukrývali vo vyhradenej humanitárnej zóne.
(TASR)Nepriame rozhovory Izraela a Hamasu o prepustení zvyšných rukojemníkov a novom prímerí v Pásme Gazy uviazli.
(TASR)Medzinárodný výbor Červeného kríža oznámil, že jedna z jeho základní v Pásme Gazy bola poškodená výbušninou.
(TASR)Ak sa chceme rozprávať o Palestíne, mali by sme opustiť barikády, ktoré postavili politické elity. Píše Jozef Lenč.
(SME)