EÚ vyzýva na prímerie v pásme Gazy a zvýšenie humanitárnej pomoci
Hlavnými témami ministerských rokovaní Únie bolo dianie v pásme Gazy a vojna na Ukrajine. Slovensko sa podľa ministra zahraničia Blanára hlási k stanovisku Únie, že Izrael má právo reagovať na neospravedlniteľné útoky Hamasu.
"Vyjadrili sme solidaritu s 1400 obeťami na izraelskej strane a s 220 rukojemníkmi, zároveň sme konštatovali, že reakcia Izraelu nemôže byť natoľko neadekvátna, aby doplácali na to civilní obyvatelia. Preto bola čulá diskusia o humanitárnej pomoci a humanitárnych prestávkach. Lebo čísla, ktoré sa dozvedáme o civilných obetiach v pásme Gazy sú hrozivé," povedal Blanár.
Dodal, že podľa údajov OSN prišlo počas tejto vojny o život aj 88 humanitárnych pracovníkov a 23 novinárov. "Zhodli sme sa na tom, že humanitárne prestávky sú dôležité a predovšetkým prímerie, ktoré by viedlo k zastaveniu násilia," povedal. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Izrael vs. Hamas
Tisícky ľudí opätovne demonštrovali v Izraeli za presadenie dohody o prepustení rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy. Čítaj ďalej
Hamas tvrdí, že nemá informácie o izraelsko-americkom vojakovi, ktorého militanti zajali počas útoku zo 7. októbra. Čítaj ďalej
Hamas už nemá takú kontrolu v uliciach miest Pásma Gazy. Kritiku však stále potláča.
(Washington Post)V priebehu dvoch dní zahynulo v Pásme Gazy vyše 90 ľudí. Niektoré z obetí sa ukrývali vo vyhradenej humanitárnej zóne.
(TASR)Nepriame rozhovory Izraela a Hamasu o prepustení zvyšných rukojemníkov a novom prímerí v Pásme Gazy uviazli.
(TASR)Medzinárodný výbor Červeného kríža oznámil, že jedna z jeho základní v Pásme Gazy bola poškodená výbušninou.
(TASR)Ak sa chceme rozprávať o Palestíne, mali by sme opustiť barikády, ktoré postavili politické elity. Píše Jozef Lenč.
(SME)Severná Kórea kritizovala Izrael za útoky na Pásmo Gazy a obvinila ho zo snahy zabrať palestínske územia.
(TASR)