Izraelská krajná pravica považuje dohodu s Hamasom za nebezpečný precedens
Ide o nebezpečný precedens a opakovanie chýb, reagoval na dohodu s Hamasom o výmene zajatcov vodca izraelskej radikálnej pravicovej strany Židovská sila a minister pre vnútornú bezpečnosť Itamar Ben-Gvir.
Politikov výrok súvisí s kauzou izraelského vojaka Gilada Šalita z roku 2011. V záujme jeho prepustenia zo zajatia v Pásme Gazy bolo vtedy Izraelom na slobodu prepustených viac ako tisíc palestínskych väzňov.
Ben-Gvir vo svojom statuse uznáva, že dosiahnutá dohoda má určité pozitívne aspekty, no zároveň sa domnieva, že Izrael má povinnosť vrátiť všetkých rukojemníkov, ktorých Hamas zadržiava.
"Nemáme právo, ani povolenie súhlasiť s myšlienkou rozdeliť ich a vrátiť len niektorých," upozornil politik, pričom dohodu z tohto pohľadu označil za "nemorálnu, nelogickú a veľmi vzdialenú od dostatočnej". Zdôraznil tiež, že dohoda "mohla a mala byť iná".
Ben-Gvir je presvedčený o tom, že najnovšia dohoda "hrá do karát" vodcovi Hamasu Jahjovi Sinwárovi.
Izraelský minister argumentoval, že "Hamas chcel toto prímerie viac ako čokoľvek iné". Na vysvetlenie doplnil, že Hamas sa v prvom rade chcel v prvej fáze "zbaviť" žien a detí, pretože v tejto veci je pod tlakom medzinárodného spoločenstva.
Výmenou za dohodu s Izraelom chcel Hamas získať palivo, prepustenie svojich príslušníkov z izraelských väzníc, zastavenie operácií izraelskej armády a "dokonca zákaz (prieskumných) letov," tvrdí Ben-Gvir s tým, že Hamas "to všetko dostal".
Ben-Gvir vo svojom statuse vyzýva na zintenzívnenie operácií izraelskej armády proti Hamasu s cieľom prinútiť ho, aby súhlasil s komplexnou dohodou o rukojemníkoch.
Dodal, že ministri jeho strany hlasovali proti súčasnej verzii dohody "s určitým váhaním", pričom priznal, že všetky možné varianty dohody "boli zlé".
Obavy, že militanti Hamasu využijú prestávku v bojoch s izraelskou armádou na doplnenie zásob a preskupenie svojich síl, vyjadril aj hovorca izraelskej armády Jonatan Konrikus.
"Samozrejme, radšej by sme pokračovali v tlaku na Hamas," uviedol Konrikus, ale dodal, že armáda bude rešpektovať záväzky prijaté izraelskou vládou.
V rozhovore pre spravodajskú televízu CNN Konrikus doplnil, že izraelská armáda pracuje na podrobnostiach súvisiacich s prestávkou v bojoch, ktoré sú súčasťou dohody o prepustení rukojemníkov. Presné načasovanie pauzy podľa neho ešte nie je stanovené.
"Kým nám to izraelská vláda nenariadi, budeme pokračovať v boji s Hamasom, a keď takáto dohoda nadobudne platnosť, budeme ju dodržiavať. Na mieste dislokácie však budeme veľmi ostražití," vyhlásil podplukovník Konrikus. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Izrael vs. Hamas
Vyšetrovanie incidentu, pri ktorom izraelskí vojaci zabili 15 palestínskych záchranárov, zistilo množstvo pochybení.
(ČTK)Krajne pravicový izraelský minister financií Bezalel Smotrič žiadal úplnú okupáciu Pásma Gazy. Čítaj ďalej
Tisícky ľudí opätovne demonštrovali v Izraeli za presadenie dohody o prepustení rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy. Čítaj ďalej
Hamas tvrdí, že nemá informácie o izraelsko-americkom vojakovi, ktorého militanti zajali počas útoku zo 7. októbra. Čítaj ďalej
Hamas už nemá takú kontrolu v uliciach miest Pásma Gazy. Kritiku však stále potláča.
(Washington Post)V priebehu dvoch dní zahynulo v Pásme Gazy vyše 90 ľudí. Niektoré z obetí sa ukrývali vo vyhradenej humanitárnej zóne.
(TASR)Nepriame rozhovory Izraela a Hamasu o prepustení zvyšných rukojemníkov a novom prímerí v Pásme Gazy uviazli.
(TASR)Medzinárodný výbor Červeného kríža oznámil, že jedna z jeho základní v Pásme Gazy bola poškodená výbušninou.
(TASR)