Severné Macedónsko na krátky čas pozastaví zákaz letov z Ruska
Severné Macedónsko na krátky čas pozastaví zákaz letov z Ruska. Chce tak umožniť ruskému ministrovi zahraničia Sergejovi Lavrovovi zúčastniť sa medzinárodnej konferencie v Skopje, ak na ňu prijme pozvanie.
Okno má podľa agentúry AP platiť od 29. novembra do 1. decembra, keď Skopje hostí zasadnutie šéfov diplomacií krajín Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Podľa Rádia Slobodná Európa / Rádia Sloboda (RFE / RL) pre ostatné lety z Ruska bude stále platiť zákaz.
Väčšina európskych krajín zakázala lety z Ruska po jeho invázii na Ukrajinu. S výnimkou blízkeho spojenca Moskvy Bieloruska Lavrov od začiatku vojny na Ukrajine nenavštívil žiadnu európsku krajinu, pripomenula agentúra. Šéf ruskej diplomacie cestoval do Turecka, ktoré je rovnako ako Severné Macedónsko členom NATO, ale ktoré nezaviedlo zákaz pre ruské lety. V Spojených štátoch sa zúčastnil na rokovaní Valného zhromaždenia OSN.
V marci minulého roka nemohol Lavrov letieť do Ženevy na konferenciu OSN po tom, čo členovia Európskej únie v rámci sankcií proti Moskve zakázali ruským lietadlám vstup do svojho vzdušného priestoru. Ruský diplomat vtedy obvinil krajiny Európskej únie, že sa "snažia vyhnúť úprimnému osobnému dialógu alebo priamym kontaktom, ktoré majú pomôcť nájsť politické riešenia naliehavých medzinárodných problémov".
Či Lavrov prijme pozvanie svojho severomacedónskeho náprotivka Bujara Osmaniho, zatiaľ nie je jasné, upozornila AP. Podľa RFE / RL Lavrov naznačil želanie do Skopje odcestovať s delegáciou asi 80 ľudí.
Ak sa tam skutočne vydá, severomacedónske rezorty zahraničia a obrany podľa vládneho vyhlásenia budú musieť pre návštevu vydať dodatočné povolenia. Skopje tiež uviedlo, že krátke pozastavenie zákazu letov nie je bezprecedentné, najmä pokiaľ ide o medzinárodné konferencie.
Aby sa ruská delegácia dostala do malej vnútrozemskej balkánskej krajiny, musela by letieť cez vzdušný priestor iných členov Severoatlantickej aliancie alebo Európskej únie, ktoré by tiež museli vydať zvláštne povolenie, podotkla AP.
OBSE, ktorá sídli vo Viedni, vznikla v roku 1975 v čase vrcholiacej studenej vojny, aby podporovala dialóg medzi Západom a Východom. V súčasnosti má 57 členských štátov vrátane Ruska. Cieľom organizácie je posilnenie európskej bezpečnosti, upevnenie ľudských práv, demokracie a zásad právneho štátu. Na čele rotujúceho predsedníctva teraz stojí Severná Macedónsko. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Čína odmietla tvrdenie Zelenského, že mnoho čínskych občanov bojuje po boku ruských síl vo vojne na Ukrajine. Čítaj ďalej
Ruská vojenská letecká základňa na severe Kaukazu sa údajne stala terčom útoku ukrajinských dronov. Čítaj ďalej
Počet zranených po ruských dronových útokoch na Ukrajine stúpol podľa miestnych úradov na najmenej 22. Čítaj ďalej
Rusko tvrdí, že Ukrajina podnikla rozsiahly dronový útok. Protivzdušná obrana zneškodnila 158 dronov. Čítaj ďalej
Rusko podniklo dronové útoky na mestá Dnipro, Charkov a Kramatorsk. Zostali po nich skoro dve desiatky zranených. Čítaj ďalej
USA označili za „znepokojujúce“, že čínski občania bojujúci na strane Ruska boli zajatí v bojoch vo vojne na Ukrajine. Čítaj ďalej
Od začiatku vojny na Ukrajine zahynulo v krajine približne 13-tisíc civilistov, odhaduje Organizácia Spojených národov. Čítaj ďalej
V Charkove sa chystá súd s ruským agentom, zastrelil ukrajinského vojaka a chcel zabiť vysokopostavených úradníkov. Čítaj ďalej