Rusko zostalo v októbri hlavným dodávateľom ropy do Číny
Rusko zostalo v októbri hlavným dodávateľom ropy do Číny a to aj napriek vyšším cenám, keďže Saudská Arábia pokračuje v znižovaní dodávok. Ukázali to tento týždeň údaje colnej správy.
Čínsky dovoz z Ruska vrátane dodávok prostredníctvom potrubí aj po mori dosiahol minulý mesiac podľa colnej správy celkovo 8,54 milióna ton alebo 2,01 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) denne. To je pokles o 5,6 % z 2,13 milióna barelov denne v septembri.
Dodávky zo Saudskej Arábie sa v sledovanom období znížili medzimesačne o 2,5 % a medziročne o 16,2 % na 1,56 milióna barelov denne.
Saudská Arábia v októbri opäť zvýšila oficiálne ceny pre ázijských klientov. Rijád svoje ceny dvíha už od júna. To podnietilo niektoré čínske rafinérie, aby hľadali lacnejšie alternatívy na spotovom trhu.
Okrem toho sa Saudská Arábia rozhodla od júla dobrovoľne znížiť produkciu o 1 milión barelov denne až do konca roka, aby podporila ceny ropy. Aj Moskva sa zaviazala predĺžiť redukciu exportu o 300.000 barelov denne do konca roka.
Trhy špekulujú, že Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci z aliancie OPEC+ na nadchádzajúcom zasadnutí na konci novembra predĺžia ťažobné obmedzenia.
Sankčná zľava na ruskú ropu sa v októbri zmenila na prémiu, pretože čínske rafinérie súťažia s rafinériami v Indii o zabezpečenie dodávok. Čínske rafinérie využívajú sprostredkovateľov na prepravu a poistenie ruskej ropy, aby sa vyhli porušovaniu západných sankcií proti Moskve pre vojnu na Ukrajine.
Dovoz z Malajzie, ktorá sa používa ako prekladisko pre sankcionovaný náklad z Iránu a Venezuely, vzrástol v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 67,1 % na 1,38 milióna barelov denne, čo je tretí najväčší objem po Rusku a Saudskej Arábii.
Americké sankcie na venezuelskú ropu boli uvoľnené v októbri na základe dohody medzi Washingtonom a Caracasom.
Napriek geopolitickému napätiu medzi Pekingom a Washingtonom Čína naďalej nakupuje ropu z USA za priaznivé ceny, pričom minulý mesiac doviezla 1,16 milióna ton, čo predstavuje medziročný nárast o 96,2 %.
Celkový dovoz ropy do Číny vzrástol v októbri medziročne o 13,5 % na 11,53 milióna barelov denne. Oproti septembru sa import ropy zvýšil o 3,6 %. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
V bojoch proti Ukrajine zahynulo približne 600 severokórejských vojakov, tvrdí juhokórejský poslanec. Čítaj ďalej
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio vyzval Moskvu a Kyjev na konkrétne návrhy na prímerie na Ukrajine Čítaj ďalej
Ruské útoky na mestá Dnipro a Charkov neprežila najmenej jedna osoba a ďalších 39 utrpelo zranenia. Čítaj ďalej
Ukrajina nariadila pre postup Rusov evakuáciu siedmich dedín v Dnepropetrovskej oblasti. Čítaj ďalej
Rusi podnikli masívny dronový útok na Dnipro, o život prišiel najmenej jeden civilista. Čítaj ďalej
Na Ukrajine zadržali viacero predstaviteľov obranného sektora podozrivých z dodávania chybnej munície. Čítaj ďalej
Putinov návrh na prímerie 9. mája možno považovať za začiatok priamych rokovaní s Kyjevom bez predbežných podmienok. Čítaj ďalej
Lotyša odsúdili v jeho vlasti na šesťročné väzenie za to, že bojoval na Ukrajine na strane ruských síl. Čítaj ďalej