Rada prokurátorov vydala stanovisko, podľa ktorého zásadne nesúhlasí so zámerom zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry
Rada prokurátorov vydala stanovisko, podľa ktorého zásadne nesúhlasí so zámerom zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry. Zrušenie prokuratúry môže oslabiť boj proti organizovanej kriminalite a korupcii.
Celé znenie stanoviska: "Sme presvedčení, že zrušenie úradu špeciálnej prokuratúry by viedlo k oslabeniu boja proti závažnej organizovanej kriminalite a korupcii.
Eventuálne prenesenie výkonu dozoru na krajské prokuratúry bez materiálnej, logistickej, personálnej podpory a náležitej prípravy bude mať negatívny vplyv na kvalitu výkonu dozoru prokurátormi krajských prokuratúr a na rýchlosť konania v predmetných trestných veciach. Bez ohľadu na vysoké odborné štandardy prokurátorov krajských prokuratúr tieto nie sú aktuálne pripravené prebrať agendu Úradu špeciálnej prokuratúry bez náležitej prípravy a podpory. Negatívny dopad bude mať aj centralizovaný model fungovania Špecializovaného trestného súdu a decentralizovaný model fungovania prokuratúry spojený s vysokou časovou náročnosťou spojenou s dochádzaním prokurátorov na úkony trestného konania na Špecializovaný trestný súd, ktorá môže mať výrazný dopad v prípadoch úkonov v rámci prípravného konania spojených s dodržaním striktných procesných lehôt, napríklad v prípadoch podávania návrhov na vzatie obvineného do väzby.
Rovnako zvolená legislatívna zmena Trestného zákona a Trestného poriadku bude mať závažný dopad na systém fungovania trestnej spravodlivosti bez možnosti odbornej verejnosti pripravované zmeny pripomienkovať a bez zodpovedajúcej legisvakačnej lehoty sa na zmeny pripraviť.
Rada prokurátorov v tejto súvislosti dôrazne odmieta, aby k zásadným zmenám právnej úpravy v oblasti trestného práva dochádzalo takýmto skrytým spôsobom (vynechaním štandardného legislatívneho procesu) a bez aktívnej participácie oprávnených a dotknutých subjektov vrátane zástupcov prokuratúry, pretože zvolený postup by v riadne fungujúcom právnom štáte nemal byť akceptovaný. Práve legislatívny proces vytvára priestor na náležité posúdenie a vyhodnotenie prípadných zmien a pomáha vytvoriť predpoklady na to, aby došlo k minimalizácii možných negatívnych dopadov." (SME)
Ďalšie príspevky z rubriky: Domov
KDH dúfa, že prezident nepodpíše zákon o covidových amnestiách, sú necitlivé voči obetiam.
(TASR)Ich sezóna štartuje. Kliešte môžu na psy preniesť chorobu, ktorá ich zabije.
(SME)Univerzity vítajú možnosť voľby medzi záverečnou prácou a stážou, vzhľadom na rozvoj umelej inteligencie.
(TASR)KDH chce posunúť hranicu zdravotnej kontroly pre vydanie vodičáku zo 65 na 70 rokov.
(SITA)Pellegrini chce povzbudiť premiéra, aby v zahraničnej politike na všetky štyri svetové strany nezabúdal na Západ. Čítaj ďalej
Pellegrini kritizuje aj covidové amnestie schválené vládnou koalíciou, vyjadril sa tak v relácii Sobotné dialógy. Čítaj ďalej
Komisia na kontrolu odposluchov ešte nie je zriadená. Vládna koalícia hovorí, že sa v súčasnosti kreuje.
(TASR)Prezident hovorí, že má problém podpísať zákon o doživotnej rente pre generálneho prokurátora. Čítaj ďalej