Scholz bude presadzovať trvalú pomoc EÚ pre Ukrajinu
Nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz bude na summite EÚ presadzovať trvalú finančnú pomoc pre Ukrajinu. Nemecko tiež poskytne ďalšie financie na zbrane pre Kyjev či pomoc pre utečencov.
"Budem podporovať udržateľnú, spoľahlivú finančnú podporu pre Ukrajine pre najbližšie roky," povedal Scholz v nemeckom parlamente. "Ide o bezpečnosť Európy - to je pre Nemecko priorita," dodal.
Predstavitelia nemeckej vládnej koalície sa v stredu dohodli na ďalšej podpore pre Ukrajinu, ktorá bude krytá z rozpočtu.
"Zahŕňa to aj osem miliárd eur na dodávky zbraní, finančnú pomoc pre ukrajinský rozpočet poskytnutú priamo alebo prostredníctvom EÚ a očakávaných viac než šesť miliárd eur na podporu ukrajinských utečencov tu v Nemecku," oznámil Scholz spoločne s ministrom hospodárstva Robertom Habeckom a ministrom financií Christianom Lindnerom.
Nemecko musí byť podľa Scholza pripravené reagovať v prípade zostrenia situácie pri zhoršení vývoja na bojisku, prerušení pomoci od iných krajín či ohrození Nemecka a Európy.
V takom prípade bude podľa kancelára nemeckému parlamentu predložený návrh na prekročenie rozpočtu, čo vyplýva z článku zo 115 nemeckej ústavy o mimoriadnych situáciách. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Trump dúfa, že Rusko a Ukrajina sa počas najbližších dní dohodnú a následne začnú vo veľkom obchodovať s USA. Čítaj ďalej
Zelenskyj navrhol Rusku zastavenie útokov zacielených na civilnú infraštruktúru, a to najmenej na 30 dní. Čítaj ďalej
Americké ministerstvo zahraničných vecí by uvítalo predĺženie veľkonočného prímeria vo vojne na Ukrajine. Čítaj ďalej
Ukrajina kritizovala americkú televíziu Fox News za to, že v popiske reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. Čítaj ďalej
Ruský prezident Putin nevydal nariadenie na predĺženie ním vyhláseného veľkonočného prímeria. Čítaj ďalej
Ukrajinské jednotky sa počas veľkonočného prímeria dostali pri Torecku do ruskej pasce. Informoval Zelenskyj. Čítaj ďalej
Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej
Ruské vojská prísne dodržiavajú krátkodobé prímerie, ktoré vyhlásil Putin, tvrdí ministerstvo obrany v Moskve. Čítaj ďalej