Summit EÚ-západný Balkán potvrdil európsku perspektívu šiestich balkánskych krajín
Summit EÚ-západný Balkán znovu potvrdil európsku perspektívu pre šesť krajín západného Balkánu. Predseda Európskej rady Charles Michel zdôraznil dôležitosť takzvanej postupnej integrácie do EÚ, teda začleňovania balkánskych krajín do niektorých oblastí spolupráce.
Európska únia chce s Albánskom, Bosnou a Hercegovinou, Čiernou Horou, Severným Macedónskom, Srbskom a Kosovom viac spolupracovať aj v boji proti dezinformáciám a kybernetickým hrozbám.
"Je dôležité hovoriť jedným hlasom, robiť všetko pre ochranu našich spoločných hodnôt," povedal o spolupráci medzi EÚ a západným Balkánom Michel.
Cieľom postupného začleňovania balkánskych štátov do EÚ by malo byť to, aby ľudia, ale aj firmy na Balkáne pocítili praktické výhody zbližovania s Európou a nemuseli čakať, kým krajiny do EÚ skutočne vstúpia.
Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová krajiny západného Balkánu navštívila tento rok na prelome októbra a novembra. V stredu zopakovala, že EÚ týmto štátom poskytne šesť miliárd eur na vykonávanie reforiem. Ide o takzvaný Plán rastu, ktorý v sebe zahŕňa práve reformy a investície. Podľa von der Leyenovej sa podobný systém osvedčil aj v členských krajinách EÚ po pandémii covidu-19.
Cieľom stredajšieho summitu bolo najmä ubezpečiť balkánske krajiny, že sa na ne nezabudlo a EÚ sa nesústredí len na Ukrajinu a na Moldavsko. V súčasnosti sa vedú prístupové rokovania s Albánskom, Čiernou Horou, Severným Macedónskom a Srbskom.
Kandidátskou krajinou je Bosna a Hercegovina a o členstvo v EÚ sa uchádza aj Kosovo, ktoré však niektoré členské krajiny EÚ neuznávajú.
V októbri Európska komisia odporučila začať s Bosnou a Hercegovinou prístupové rokovania. Krajina však musí ešte splniť ďalšie podmienky, aby sa rozhovory začali. V balkánskej krajine je síce vidieť pokrok, napríklad v boji proti organizovanému zločinu, praniu špinavých peňazí či terorizmu, najmä niektoré sporné zákony prijímané bosnianskymi Srbmi sú však podľa Európskej komisie znepokojujúce.
V rozhovoroch o vstupe najviac pokročila Čierna Hora, všetky vyjednávacie kapitoly boli v jej prípade otvorené a tri už uzavreté. Ako o možnom termíne jej vstupu do EÚ sa hovorí o roku 2030. (ČTK)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Poľsko spustí v zahraničí informačnú kampaň s cieľom odrádzať nelegálnych migrantov od pokusov prísť z Bieloruska.
(TASR)Britského komika, herca a bývalého moderátora Russella Branda obvinili zo znásilnenia a ďalších trestných činov.
(TASR)Rusko zadržalo vojaka, údajne sa na príkaz ukrajinských služieb chcel odpáliť pred kasárňami v Moskovskej oblasti. Čítaj ďalej
Do prezidentských volieb v Poľsku sa prihlásilo 17 kandidátov, ich konečný počet sa však môže nakoniec ešte zmeniť.
(TASR)Nemecko prvýkrát nakúpi samovražedné drony, Berlín zvyšuje investície do svojich ozbrojených síl. Čítaj ďalej
Pri ruskom raketovom útoku na obytnú oblasť v Kryvyj Rih zahynulo najmenej 14 ľudí vrátane šiestich detí. Čítaj ďalej
Súd v Británii uznal aktivistku za vinnú z porušenia ochranného pásma pred klinikou vykonávajúcou interrupcie.
(TASR)Orbán sa opäť raz vyčleňuje z civilizovanej Európy, ale to nie je prekvapenie. Horšia je absencia reakcií. Píše Michal Lipták.
(SME)