Zelenskyj uviedol, že Ukrajina tento rok strojnásobila výrobu zbraní
27. 12. 2023
|
22:06
|
Svet
Zelenskyj uviedol, že Ukrajina tento rok strojnásobila výrobu zbraní
Ukrajina napriek pokračujúcim ruským útokom zo vzduchu strojnásobila v tomto roku výrobu zbraní, pričom výrazne vzrástla úloha súkromných producentov, uviedol tamojší prezident Volodymyr Zelenskyj.
Ukrajina je doteraz z veľkej časti závislá na zbrojných dodávkach od spojencov. Posilnenie domácej produkcie je jednou z priorít Zelenského administratívy.
"Veľmi výrazne rastie výroba munície, najmä pre delostrelectvo. Ukrajina na systémovej úrovni rozvíja výrobu tak mimoriadne potrebných vecí, ako je munícia pre naše domáce bezpilotné lietadlá," uviedol Zelenskyj s tým, že významne vzrástla aj produkcia rakiet. Výroba zbraní podľa neho tiež významne prispieva k celkovému hospodárskemu rastu.
Zelenskyj tiež uviedol, že naďalej rastie podiel súkromných spoločností v ukrajinskom vojensko-priemyselnom sektore. Navyše existujú dohody s množstvom popredných svetových zbrojárskych firiem o spoločnej výrobe.
Prezident vyjadril presvedčenie, že Ukrajina sa v budúcnosti môže zaradiť medzi desať najväčších producentov zbraní na svete.
Minister pre strategický priemysel Oleksandr Kamyšin podľa agentúry DPA uviedol, že Ukrajine sa v tomto roku podarilo zvýšiť produkciu mínometných granátov štyridsaťdvakrát a delostreleckých granátov trikrát. Výrazný nárast zaznamenala aj výroba obrnených transportérov. Samohybných diel Bohdana vyjde z výrobných liniek šesť každý mesiac.
Dopyt ukrajinskej armády však domáci priemysel zďaleka nestíha uspokojovať, pripustil Kamyšin. Ukrajina je závislá najmä na západných dodávkach delostreleckých granátov kalibru 155 milimetrov. Ich výrobu, ktorú komplikuje celosvetový nedostatok pušného prachu, však chce začať v budúcom roku.
Kamyšin ďalej uviedol, že veľká časť bezpilotných lietadiel používaných pri ukrajinských operáciách v prvej línii aktuálne pochádza z domácej výroby. V roku 2024 chce Ukrajina vyrobiť viac ako milión ručne ovládaných dronov, ktorých let je možné sledovať prostredníctvom pripevnenej kamery.
Okrem toho má byť vyrobených aj viac ako 1000 dronov s doletom viac ako 1000 kilometrov, ktoré sú schopné zasiahnuť ciele v Rusku. Ukrajina má aj raketový program, ktorý však podľa Kamyšina podlieha najprísnejšiemu utajeniu. (ČTK)
Francúzsky prezident Macron vyzval Rusko, aby súhlasilo s prímerím na Ukrajine, ktoré navrhol Donald Trump. Čítaj ďalej
„Rusko už takmer mesiac nielenže odmieta akceptovať prímerie, ale ešte aj zintenzívnilo bombardovanie civilistov, a pred niekoľkými dňami na Ukrajine došlo opäť k obetiam,“ povedal Macron počas pondelňajšej návštevy v Káhire, kde sa zúčastňuje na summite na urovnanie vojenského konfliktu v Pásme Gazy.
„Podporujeme cieľ ukončiť vojnu, o ktorý sa snaží prezident Trump, a želáme si stabilný a trvalý mier, ktorý zabezpečí... bezpečnosť Ukrajiny a všetkých Európanov," dodal.
Podľa francúzskeho prezidenta „je preto nevyhnutné, aby Rusko prestalo s pretvárkou a taktikou zadržiavania a prijalo návrh bezpodmienečného prímeria, ako ho navrhol prezident Trump.“ Poznamenal, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tento návrh v marci podporil na rokovaniach v Saudskej Arábii. (TASR)
Na ruské otázky ohľadom prímeria s Ukrajinou zatiaľ nikto neodpovedal, uviedol hovorca Kremľa Peskov. Čítaj ďalej
Medzi spornými bodmi spomenul "militarizáciu Ukrajiny". Podľa neho by mali pokračovať rokovania medzi americkými a ruskými predstaviteľmi, žiadny konkrétny dátum ale nebol doteraz dohodnutý.
Peskov povedal, že ruský prezident Vladimir Putin podporuje úmysel dojednať prímerie, ale kým sa tak stane, musí sa vyriešiť množstvo sporných bodov. "Tieto otázky teraz visia vo vzduchu, a nikto na ne zatiaľ neodpovedal," uviedol Peskov, ktorý kritizoval údajnú nepredvídateľnosť ukrajinskej vlády.
Peskov uviedol, že by mali pokračovať rokovania medzi americkou a ruskou delegáciou. Na tom podľa neho panuje medzi oboma krajinami zhoda. Žiadny konkrétny dátum však nebol stanovený. (ČTK)
Ukrajina vyšle do USA delegáciu na ďalšie rokovania o strategickej dohode o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
Tá má zabezpečiť výraznú prítomnosť amerických podnikov na Ukrajine a pomôcť jej bezpečnostnej infraštruktúre. Uviedla to ukrajinská ministerka hospodárstva Julija Svyrydenková.
Rozhovory budú podľa Svyrydenkovej brať ohľad na strategické záujmy oboch štátov a ich „spoločný záväzok vybudovať silné a transparentné partnerstvo“, cituje ju AFP.
Ukrajinskí vojaci v priebehu dvanástich hodín objavili a zasiahli tri ruské systémy protivzdušnej obrany Buk. Čítaj ďalej
Nachádzali sa v ruskej Kurskej oblasti. Ako informuje web Ukrajinská pravda, uviedlo to na Facebooku velenie bezpilotných systémov ozbrojených síl Ukrajiny.
Vojaci 413. ukrajinského bezpilotného práporu podnikli presné údery dronmi FPV na odpaľovacie vozidlo Buk-M2 maskované v zalesnenej oblasti. Útok spôsobil detonáciu rakiet a úplné zničenie systému Buk-M2.
Ukrajinci zaútočili aj na dva odpaľovacie zariadenia Buk-M3 a poškodili ich radary. Zničenie radarov vážne podkopáva bojové schopnosti systému. Celý systém Buk má hodnotu približne 45 miliónov dolárov. (SITA)
Postup ruských inváznych síl na Ukrajine sa od novembra spomaľuje, uviedol americký Inštitút pre výskum vojny. Čítaj ďalej
Americkí analytici sa odvolávajú na údaje zverejňované britským ministerstvom obrany. Kým vlani v novembri ruská armáda na Ukrajine nanovo ovládla 730 kilometrov štvorcových, za marec to bolo 143 kilometrov štvorcových.
Americký inštitút uvádza, že aj keď britský rezort obrany zrejme používa inú metodiku, rovnakú tendenciu sledujú aj jeho analytici.
ISW uvádza, že ukrajinské jednotky v posledných týždňoch podnikajú lokálne obmedzené protiútoky v okolí Torecku a Pokrovsku v Doneckej oblasti. Podarilo sa im získať späť stratené pozície, a spomaliť tak postup Rusov.
Od Pokrovska, ktorý je strategickým dopravným uzlom a zohráva dôležitú úlohu pre zásobovanie ukrajinských síl v regióne, sú ruské vojská už mesiace vzdialené iba jednotky kilometrov.
Analytici z ukrajinského projektu DeepState, ktorý má blízko k ukrajinským ozbrojeným silám, ale upozorňujú, že sa zostruje situácia na severe Doneckej oblasti pri meste Lyman.
Rusi majú nad Ukrajincami prevahu a vedú útočné operácie severne od Lymanu pri obciach Nove a Katerynivka. Brigáda brániaca tento úsek frontu podľa DeesState nevyužíva efektívne svoje zdroje a má zlý prehľad o situácii, zatiaľ čo invázne sily majú prevahu čo do dronov aj možností útokov.
"Situácia sa zhoršuje a treba ju zachrániť," tvrdí správa projektu DeepState.
Lyman sa nachádza pri administratívnych hraniciach s Luhanskou oblasťou a neďaleko hranice s Charkovskou oblasťou.
Britské námorníctvo objavilo v mori pri pobreží Veľkej Británie niekoľko ruských špionážnych senzorov. Čítaj ďalej
Niektoré zariadenia sa našli na morskom dne, zatiaľ čo iné vyplavilo na breh, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na britské noviny The Sunday Times a The Telegraph.
Velenie armády a tajné služby sa domnievajú, že senzory boli určené na zhromažďovanie informácií o štyroch britských ponorkách, ktoré sú vybavené raketami s jadrovými hlavicami. Najmenej jedna z ponoriek triedy Vanguard je na otvorenom mori ako súčasť jadrového odstrašovania.
„Niet pochýb o tom, že v Atlantiku zúri vojna. Je to hra na mačku a myš, ktorá sa odohráva od konca studenej vojny a teraz sa opäť vyostruje,“ povedal pre Sunday Times nemenovaný popredný predstaviteľ britských ozbrojených síl.
Či sú okrem špionážnych senzorov k dispozícii aj iné dôkazy o aktivitách Ruska v mori je prísne tajné. „Je to trochu ako vesmírne preteky. Svet je plný utajovania a zastieracích manévrov; je ťažké mať vo všetkom jasno. Ale je dosť náznakov, že niekde prihára," uviedol vojenský predstaviteľ.
Podľa tri mesiace trvajúcej investigatívy denníka Sunday Times bolo v blízkosti podmorských komunikačných káblov objavených aj niekoľko bezpilotných podvodných vozidiel. Vláda má tiež „dôveryhodné informácie“, že jachty vlastnené ruskými oligarchami mohli byť použité na prieskumné operácie na mori.
V Baltskom mori boli od začiatku invázie ruských síl na Ukrajinu vo februári 2022 niekoľkokrát poškodené dôležité telekomunikačné a elektrické káble. Predpokladá sa, že ide o hybridné útoky proti Západu vykonané na objednávku Ruska, ktoré to však odmieta. (TASR)
Francúzsky prezident Macron vyzval na podniknutie „ráznych krokov“, ak bude Rusko naďalej odmietať uzatvorenie mieru. Čítaj ďalej
Napriek úsiliu USA a Európy o zabezpečenie mieru na Ukrajine Rusko podľa Macrona stále pokračuje v „zabíjaní detí a civilistov“.
Informuje o tom agentúra AFP.
„Myslím na deti a všetky civilné obete krvavých útokov, ktoré uskutočnilo Rusko, vrátane útoku na Kryvyj Rih zo 4. apríla,“ uviedol Macron na platforme X vo francúzštine a ukrajinčine. „Je potrebné čo najskôr uzavrieť prímerie. A (podniknúť) rázne kroky, ak sa Rusko bude naďalej snažiť získať čas a odmietať mier,“ dodal.
Macron tiež uviedol, že hoci Ukrajina prijala návrh amerického prezidenta Donalda Trumpa na úplné prímerie, „Rusko pokračuje vo vojne s novou intenzitou bez ohľadu na civilistov“.
Rusko v piatok podniklo útok na ukrajinské mesto Kryvyj Rih, ktorý si vyžiadal už 20 obetí vrátane niekoľkých detí. V nedeľu zaútočilo aj na metropolu Kyjev, kde zahynula najmenej jedna osoba.
Zelenskyj odsúdil pokračujúce útoky ruských síl na Ukrajinu. Podľa neho „má Rusko v úmysle pokračovať vo vojne a zabíjaní“ a prímerie uzavrieť nechce. (TASR)